Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000
Companies attempted to intimidate union organizers by Blacklisting Them
Companies that exist within an area may created some sort of list of employees that involved in organizing the union. This list of names could be passed to other companies so those companies would not want to hire them because of the problems that they may have cause
That statement is True
Internal Compliance is carried out to ensure that all process are done according to regulated rules and standard
Poor internal compliance could indicate that certain process is not carried out according to standard, which could damage the trust of internal customers
Answer:
the total cost is $23,200
Explanation:
The computation of the total cost of the 2,000 units transferred is as follows:
= Total cost at that point + other cost
= $13,600 + (2,000 × (1 - 0.40) × $8)
= $13,600 + 2,000 × 60% × $8
= $13,600 + $9,600
= $23,200
hence, the total cost is $23,200
Answer: the answer is false
Explanation: All the work contained within the work breakdown structure is to be identified, estimated, scheduled, and budgeted
Work breakdown team includes work to be executed by the project team to accomplish the project objectives and create the required deliverables,it also includes a visual tool for defining and tracking a project deliverable and all the small components needed to create it. breakdown structures should include about three levels of detail.