Answer:
c. $161,400
Explanation:
The computation of the cash collections for December month is shown below:
Cash sales
= $160,000 × 30%
= $48,000
Credit sales
For same month = $160,000 × 50% × 70% = $56,000
For one month = $180,000 × 30% × 70% = $37,800
For second month = $140,000 × 20% × 70% = $19,600
So, the total cash collections is
= $48,000 + $56,000 + $37,800 + $19,600
= $161,400
I believe the correct answer from the choices listed above is option B. <span>The phase of the Technology Product Development Cycle that describes key technology that has been integrated into many products is the mature phase. Hope this answers the question.</span>
Answer:
f Google asks 25 members of its executive team to spend a full day during their annual team-building retreat building a house in Las Vegas with Habitat for Humanity, the executives would be engaging in employee <u>Volunteering Efforts.</u>
Emerson, inc, reported that it owns and operates 265 companies worldwide with 23% of its sales coming from europe, 18% from asia, 46% from the United States and 13% from the other parts of the world. Clearly, emerson exemplifies multinational corporation.
Answer:
210 hours
Explanation:
The learning curve rate can be found by log75%
Ln0.75 = 0.12249
1 batch requires 200 hours
The 1500 units batch will require 200 hours
For 3000 units there will be two batches of 1500 units each
200 hours * 2 batches * 0.12249 * 4.5 = 210 hours