Answer:$813,000
Explanation:
The cost of property plants and equipment in relation to IAS 16 includes the purchase price, related tax, transportation, professional fee, first insurance cost, and all other costs incurred to put the property in a position to be put into the desired use. The cost also includes all related miscellaneous cost.
Answer:
$114.65
Explanation:
If you divide $687.89 by 6 months you'll get $114.64833333333333333 but if you simply you'll get 114.65 and you'll only pay $0.11 over.
Answer:
c. $455.75
Explanation:
The computation of the quarterly payments is shown below:
= Balance amount ÷ PVIFA factor for 2.5% at 12 years
where,
Balance amount is
= $5,500 - $5,500 × 15%
= $5,500 - $825
= $4,675
And the PVIFA factor for 2.5% at 12 years is 10.2578
Refer to the PVIFA table
So, the quarterly payments is
= $4,675 ÷ 10.2578
= $455.75
In the case of quarterly payments, the rate is one fourth and time period would be 4 times
Answer:
EPS
Plan I $2.03 per share
Plan II $1.78 per share
Explanation:
Plan I
As this plan is all equity plan, so there is no debt and no interest expense as well.
In the absence of taxes, We will use the EBIT in the calculation of EPS
EPS = Net Earning / Outstanding numbers of shares = $375,000 / 185,000 = $2.03 per share
Plan II
In this levered plan we have debt and equity combination. We also have to deduct the interest expense from EBIT to calculate the net income.
Interest Expense = $2,700,000 x 5% = $135,000
Net Income = EBIT - Interest Expense = $375,000 - $135,000 = $240,000
EPS = Net Income / Outstanding numbers of shares = $240,000 / 135,000 = $1.8 per share
Had to look for the options and here is my answer.
Based on the given scenario above regarding the product manager of Boat, the intervention that he can do in order to improve upon the buying criteria so that there would be a potential increase in demand is to "increase <span>the promotion budget to gain greater awareness."</span>