Answer:
A. $2,700,000
Explanation:
For computing the deduction amount for depreciation tax, first we have to calculate the total amount of deferred tax amount which is shown below:
Total Deferred tax amount = Deferred tax × (percentage value ÷ tax rate)
= $90,000 × (100% ÷ 30%)
= $300,000
And the depreciation expense in this year is $2,400,000
So, the total amount deducted would be
= $300,000 + $2,400,000
= $2,700,000
Answer:
the initial principal balance is $100,000, but it will gain 2% simple monthly interest during 16 months = $100,000 + ($100,000 x 2% x 16) = $132,000
the mortgage loan's principal = $132,000
APR = 12%
n = 30 years or 360 monthly payments
1) using a loan calculator we can determine that the monthly mortgage payment (only principal + interest) = $1,357.77
2) since they will make 360 monthly payments, they will pay in total = $1,357.77 x 360 = $488,796.71
in total they will pay $$356,796.71 in interest
Answer:
EOQ 400 units
inventory cost $1,200
holding $600
ordering $600
reorder point 369.9 pounds
Explanation:
EOQ
<u>Where:</u>
D = annual demand = 200 days x 75 pound per day = 15,000
S= setup cost = ordering cost = $ 16
H= Holding Cost = $ 3
EOQ 400
Inventory cost:
average inventory x holding cost
400/2 x $3 = $600 holding cost
order per year x order cost
15,000/400 x $16 = $600 order cost
<u>reorder point: demand x lead time + safety stock</u>
to get a confidence of 99% we need to look at the table for a Z value which is above 99% of the cases and then, move it to our ditribution.
In the talbe we got at a Z of 2.33 has a score of 0.99 which is the probability we want.
Now we calculate the safety stock

safety stock: 69.9
This is the safety stock
Now the company will reorder at:
daily use x lead time + safety stock:
75 x 4 + 69.9 =
300 + 69.9 = 369.9
<span>high-involvement learning is the correct answer </span>
Answer:
137,000
Explanation:
Jan Feb March
Units produced 94000 80000
Raw materials 26,000
Raw materials 213800 239800 295800
Ratio of raw material to a product is 2:1
Ending inventory = 30% of next month production
Represent budgeted production in February by F
239800=2F + (80000*2*30%)-(2F*30%)
239800 = 2F +48000 =0.6F
239800-48000=2F-0.6F
191800=1.4F
F= 191800/1.4 =137000