Converting all values to decimal, we have
1/5 = 0.2
19% - 19/100 = 0.19
Therefore the snack that contains 19% has the least amount of calories from fat.
Using the given formula T = LS
And given the time is 3 minutes (3 x 60 = 180 seconds)and the speed is 4-1/2 inches per second:
180 = L x 4-1/2
Solve for L by dividing both sides by 4-1/2:
L = 180 / 4-1/2
L = 40
The length should be 40 inches.
<span>the correct answer is
D) 1000 kilometers </span>
Answer:
0.0406, 0.8284,0.7887
Step-by-step explanation:
Given that Mattel Corporation produces a remote-controlled car that requires three AA batteries
X is N(34, 5.5)
Hence sample size of 25 would follow a t distribution with df = 24
This is because sample size <30
t distribution with df 24 would be bell shaped symmetrical about the mean and unimodal.
Std error of sample mean = std dev /sqrt n=
Prob (X>36) = 
i.e nearly 4.1% of the sample would have a mean useful life of more than 36 hours
X>33.5 implies 
=0.82837
=0.8284 proportion will have a mean useful life greater than 33.5 hours
Proportion between 33.5 and 36 hours
= 