Consider one pyramid
Side length of base = 1.5cm and its height is 1 cm
Slant height of one of the lateral faces = sqrt(1^2 + 0.75^2) = 1.25 cm
Area of one of the triangular faces = 0.5 * 1.5* 1.25 = 0.9375 cm^2
There are 8 of these so the required surface area = 8 * 0.9375
= 7.5 cm^2 Answer
The given scenario above is like a geometric sequence with r or common ratio being 1.05 and the first term being 31 square meters. The nth term of the sequence is calculated through the equation,
A15 = (A1)(r)^(n - 1)
Substituting,
A15 = (31)(1.05)^(15 - 1) = 61.3778 square meter
Therefore, the area covered by the spill after the 15th day is approximately 61.4 square meters.
For this case, the parent function is given by:

We apply the following transformations:
Vertical translations:
Suppose that k> 0
To graph y = f (x) + k, move the graph of k units upwards:
For k = 9 we have:

Horizontal translations:
Suppose that h> 0
To graph y = f (x-h), move the graph of h units to the right
For h = 4 we have:

Answer:
The function g (x) is given by:

2.8571 i think im not sure