Answer:
B. 5 and 1/4 percent
Step-by-step explanation:
Step one:
given
principal= $2460
time= 3 and 1/2 years= 3.5 years
SI= $452
Required
The rate
Step two:
we know that
SI= PRT/100
substituting our data we have
452= 2460*R*3.5/100
452=8610R/100
cross multiply
452*100= 8610R
divide both sides by 8610
45200/8610= R
R= 5.25%
R= 5 and 1/4 percent
Answer: Answer is 3
BC 6
------ = ------
XY 3
Step-by-step explanation:
The statements below can be used to prove that the triangles are similar.
On a coordinate plane, right triangles A B C and X Y Z are shown. Y Z is 3 units long and B C is 6 units long.
A B Over X Y = 4 Over 2
?
A C Over X Z = 52 Over 13
△ABC ~ △XYZ by the SSS similarity theorem.
Which mathematical statement is missing?
1. Y Z Over B C = 6 Over 3
2. ∠B ≅ ∠Y
3. B C Over Y Z = 6 Over 3
4. ∠B ≅ ∠Z
Answer:
The number of customer needed to achieve is 34
Step-by-step explanation:
Given as :
The number of customer per hour = 8
The time taken = 8 hours
The rate of increase = 20 %
Let The increase in number of customer after 20 % increment = x
So , The number of customer after n hours = initial number × 
or, The number of customer after 8 hours = 8 × 
or, The number of customer after 8 hours = 8 × 4.2998
∴The number of customer after 8 hours = 34.39 ≈ 34
Hence The number of customer needed to achieve is 34 answer
Answer:
1
Step-by-step explanation:
We will consider only the last digit multiplication and the pattern.
When we multiply 843,219 with 843,219, we have
9 * 9 = 81 [1 is important]
1 * 9 = 9
9 * 9 = 81 [1 is important]
So when we multiply them out with each other, we have a pattern of
9, 1, 9, 1 ... goes on
So if we multiply 100 times, what will be the last digit of the series 9, 1, 9, 1 .... it will be 1
hence, last digit is 1
Answer:
C) The auditor may or may not achieve the desired risk of assessing control risk too low.
Step-by-step explanation:
In a concept of risk sampling, if the sample size is chosen randomly in accordance with random selection procedures, the auditor may or may not achieve the desired risk of assessing risk too low. In other words the auditor may or may not achieve desired precision. This is because a samole chosen randomly may not represent the true population.
This depends largely on the sample size. If the sample size selected is too small, the allowance for sampling risk will be larger than what is required because it will lead to a large standard error of the mean