Answer:
B
Explanation:
Companies recognize revenue when goods or services are transferred to customers for the amount the company expects to be entitled to receive in exchange for those goods or services.
Answer: $1,600
Explanation:
The training hours per employee can be calculated by multiplying the Employee Training hours by the cost of training per employee.
From the Attached document, the Baldwin company does 80 hours of training for employees.
The Training costs per Employee is;
= 80 * 20
= $1,600
Answer:
(A) 4.8 months
Explanation:
After the expiration of a lease, a maximum of one third allowance is usually given.
Therefore, The expected vacancy at the end of this lease can be calculated as follows:
The expected vacancy = 60% × 12 × (2 ÷ 3) = 4.8 months
Therefore, the expected vacancy at the end of the lease is 4.8 months.
Answer:
$166,666.67
Explanation:
Clarissa wants to take charge of finding a growing perpetuity that will pay a total amount of $5,000 per year to a local museum
She wants the annual amount paid to the museum to grow by 5% per year
= 5/100
= 0.05
The interest rate is 8%
= 8/100
= 0.08
Therefore, the amount used to fund the perpetuity can be calculated as follows
Pvo= $5,000/(0.08-0.05)
= $5,000/0.03
= $166,666.67
Hence Clarissa needs $166,666.67 to fund the perpetuity.
Answer:
<em>For the 2 year treasury securities it was 7%, and for a 3 year treasury securities it was 7.33%</em>
Explanation:
<em>From the example, </em>
<em>The real risk rate of interest is= 4%</em>
<em>The inflation expectation of this year=2%</em>
<em>Inflation expected for the next 2 years=4%</em>
<em>Maximum risk premium=0</em>
<em>Therefore</em>
Rt= r* + (Inflation/ year)
Rt2= 4 + (2 + 4 / 2) = 7%
<em>Rt3= 4 + (2 + 4 / 3) = 7.33% </em>