I had to read this a couple of times to see this was not about time, but is a right triangle problem. If the hour hand is at three, let us consider that a leg of a right triangle, we will consider the hypotenuse as the second hand.
Sketch the picture.
The hypotenuse is 9 cm. the angle is found by:
the (hour hand) is pointing directly at the 12. I expect you mean the minute hand. The angle between the minute hand and the second hand is 25/60*360 = 150 which make the angle between the hour hand and the second hand. 150 -90 =60
so the second hand and the hour hand gives us a right triangle, with a 60 degree angle and a hyp. of 9 cm.
cos 60 = x/9
9 cos 60 =x
<span>
x = 4.5 cm
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
Answer:
24 units
Step-by-step explanation:
1) Separate this quadrilateral into 2 triangles
2) Multiply the height by the width of one of the triangle
- Multiply 8×3
= 24
See tha attached pdf file and let me know how useful this answer is.
I would go with A but I am not 100% sure so you may want to check however you can.
Answer:
The probability that the man is greater than 74 inches is 0.1587
Step-by-step explanation:
The required probability is found by evaluating the area under the corresponding distribution curve for the corresponding values
The standard normal variate factor (Z) is given by

where
is mean of the data
is the standard deviation of the data
Thus corresponding to x = 74 the Z factor equals

Using the standard normal distribution table corresponding to mean of 70 and deviation of 4 the area under the curve corresponding to Z = 1 equals
0.1587