Answer:
$258,790
Explanation:
Bramble report as its December 31 inventory:
= Inventory in hand as per physical count + Goods purchased from P corporation under FOB shipping basis + Cost of goods sold to A company under FOB destination basis
= $216,300 + $22,720 + $19,770
= $258,790
Therefore, the amount to be reported by Bramble company is $258,790.
Answer:
Vulnerability analysis
Explanation:
Since the organization has hired a security consultant to help them reduce their risk from future attacks, What the consultant would use to identify potential attackers is vulnerability analysis.
Vulnerability Analysis is a vulnerability assessment which entails an in-depth analysis of the building functions, systems, and site characteristics to identify: 1. Weaknesses in the system and
2. Determine mitigation or corrective actions that can be designed and implemented to eradicate vulnerability or reduce the vulnerabilities.
Answer:
$2475000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold for the June month is shown below:
As it is given that total sales of June is $2,970,000
And, the marked up is cost plus 20%
So based on the above information, the cost of goods sold is
= $2,970,000 × 100 ÷ 120
= $2,475,000
Therefore, all the other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
4 years
Yes
Explanation:
Payback period calculates the amount of time it takes to recover the amount invested in a project to be recovered from the cumulative cash flow.
Cash inflow for the period = Net income + Net cash deductions (depreciation expenses)
$60,800 + $19,200 = $80,000
Payback period = amount invested / cash inflow
$320,000 / $80,000 = 4 years
If the payback period is five years or less, the project would be accepted because the amount invested would be recovered in 4 years. Therefore, the company would purchase the new games.
I hope my answer helps you