Answer:
Easton Co.'s adjusted book balance June 30 = $72,724
Explanation:
Bank balance June 30: $68,349 Book balance June 30: $72,709
Deposit in transit: $7,550 Interest earned: $55
<u>Outstanding checks: ($3,175) </u> <u>Check printing fees: ($40) </u>
Adjusted bank balance: $72,724 Adjusted book balance: $72,724
Answer:
Explanation:
Given:
Today:
Number of printers = 6
Work duration = 12 hours
Tomorrow:
Work duration = 8 hours
At the same rate of printing,
If 6 printer were used to print newspapers for 12 hours.
Only 1 printer will work for 12 × 6 hours at the same rate
But is the printers were 8, (12 × 6)/8
= 9 printers.
Initial number of printers = 6 printers
Additional printers to be purchased = 9 - 6
= 3 printers
Explanation:
A pitchbook is confidential document. It is basically a sales document, used by the sales force, which contains main features or attributes of the firm, the potential of the firm and the future aspects of the firm in detail.
So keeping the given question in mind, I would write to my supervisor as follows:
Subject: Assistance Required
Body:
Dear Sir,
By reviewing the whole document finally, which is to be presented to the client tomorrow, I found some mistakes in the results. I came to know that the results are incorrect and are surely needed to be corrected before the presentation.
I recommend you to delay the meeting for 3 hours by the scheduled time, as i need to check and correct the whole figures again and this would take time.
I am looking forwards for your advice.
Best Regards
Answer: $8.50
Explanation:
Price Outstanding Value
Total Shares 15 150,000.00 $2,250,000.00
Right Price 2 150,000.00 $300,000.00
Total Shares and Value 300,000.00 $2,550,000.00
Ex rights Price = $2,550,000/300,000 = $8.5
Answer:
What amount should be reported in the company's income statement as income from continuing operations?
$54000
Explanation:
revenue 600000
Operating expenses -420000
Interest expense -20000
gain on sale of investments 30000
restructuirng cost -100000
Income 90000
Tax rate 40%
tax expense 36000
Net income 54000