Answer:

since 

Explanation:
U(q₁ q₂)

Budget law can be given by

Lagrangian function can be given by

First order condition csn be given by



From eqn (i) and eqn (ii) we have

Putting
in euqtion (iii) we have

since 

Answer:
The value of this firm to shareholders is $70240
Explanation:
Using expected value approach, the value of the firm can be computed as :
(Optimistic value*its probability)+(pessimistic value*its probability)
optimistic value=$139000 and its probability is 68%=0.68
Pessimistic value=$121000 and its probability is 1-0.68=0.32
Expected value=($139000*0.68)+($121000*0.32)
=$133240
However, the value to shareholders is the expected value of the firm less debt of $63000
Equity value=$133240-$63000
=$70240
Answer:
Contractionary fiscal policy to prevent real gdp from rising above potential real gdp would cause the inflation rate to be <u>LOWER</u> and real gdp to be <u>LOWER</u>.
Explanation:
A government engages in contractionary fiscal policy when it decreases spending or increases taxes. This is done to lower the economy's inflation rate, but it also decreases aggregate income which will decrease aggregate supply, resulting in a lower real gross domestic product.
<span>The carbon dioxide (CO2) is the response variable. When analyzing statistics it is important to understand the difference between independent and dependent (response) variables. In this example, the oil is the independent because it is being changed, whereas the carbon is the response because it 'responds' to the oil and the amount of oil that is used.</span>
Answer: 2.63
Explanation:
The Market to Book ratio is also referred to as the price to book ratio. It is a financial evaluation of the market value of a company relative to its book value. It should be noted that the market value is current stock price of every outstanding shares that the company has while the book value is the amount that the company will have left after its assets have been liquidated and all liabilities have been repaid.
The market-to-book ratio will be the market price per share divided by the book value. It should be noted that the book value per share is the net worth of the business divided by the number of outstanding shares. The book value will be:
= [(12500 ×1) + $21200]/12500
= ($12500 + $21200)/$12500
= $33700/12500
=$2.70
The market-to-book ratio will now be:
= $7.10/$2.70
=2.63