answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serhud [2]
1 year ago
5

Omar and Caleb each had a repair made on their cars. The initial cost of each repair is $1,000. Omar and

Mathematics
1 answer:
nataly862011 [7]1 year ago
8 0

Answer:

Caleb paid less than Omar by $12.

Step-by-step explanation:

The initial cost of each repair is $1,000.

One  coupon is for $80 off the repair cost. The other coupon is for 15% off the repair cost.

Case 1:

Omar uses the $80 off the repair cost coupon first. He then uses the 15% off the repair cost coupon on  the remaining balance.

Step 1: 1000-80=920

Step 2: 920-(0.15\times920)=782 dollars

Case 2:

Caleb uses the 15% off the repair cost coupon first. He then uses the $80 off the repair cost coupon on  the remaining balance.

Step 1: 1000-(0.15\times1000)=850

Step 2: 850-80=770 dollars

Now, comparing the values we can see that Caleb paid less.

He paid less by 782-770=12 dollars.

You might be interested in
The graphs below have the same shape. What is the equation for the red graph?
Serhud [2]
Your answer would be B because even though it's the same shape the red shape is 2 times bigger.......your exponent 4 stays 4
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Fill in the blank. Given O below, you can conclude that xz is congruent to
Illusion [34]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

I do not know the mathematical answer all i know is that they are congruent

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Three friends are buying seashells at the gift shop on the beach. Melanie buys 2 seashells for​ $0.80. Rosi buys 5 seashells for
bulgar [2K]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
1 year ago
Product A is and 8oz bottle of cough medication that's sells for $1.36. Product B is 16oz bottle of cough medication that costs
zhenek [66]

Answer:

Product B

Step-by-step explanation:

Divide the number of ounces i the bottle by the price of the bottle. Product A has a unit price of $0.17 and Product B has a unit price of $0.20. Therefore Product B has a lower unit price :))

4 0
2 years ago
The system of equations y = one-fourth x minus 1 and y = negative one-half x minus one-fourth is shown on the graph below. On a
love history [14]

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Convert into expressions</u>

y = one-fourth x minus 1 → y = \frac{1}{4}x-1

y = negative one-half x minus one-fourth → y = -\frac{1}{2}x - \frac{1}{4}

They intersect at (1, -\frac{3}{4})

Answer: Option A, (1, negative three-fourths)

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mrs. Toomer brought 40 cookies to school. Mrs. Toomer's class ate 1/2 the cookies. Mrs. Wilson's class ate 1/4 of the remaining
    10·2 answers
  • If π is rounded to a whole number, what is a reasonable estimate for the circumference of a circle with a diameter of 9 cm?
    10·1 answer
  • Amelia and Carmen read every night. Amelia reads the same number of pages each night. So does Carmen. The table shows the number
    5·2 answers
  • The figure shows two semicircles centered at G and H. Point B is on both semicircles. Line DF touches each circle at one point o
    6·1 answer
  • A machine used to fill cereal boxes dispenses, on the average, μ ounces per box. The manufacturer wants the actual ounces dispen
    14·1 answer
  • 9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9
    9·1 answer
  • On the "Compiled Information" tab, a VLOOKUP formula has been pre-entered into cell E3. This formula was written correctly, and
    15·1 answer
  • Using calculus, it can be shown that if a ball is thrown upward with an initial velocity of 16 ft/s from the top of a building 7
    9·1 answer
  • Find the missing values in the ratio table. Then write the equivalent ratios.
    13·2 answers
  • You were billed $28.50 for additional data usage on your cell phone at a rate of $9 per gigabyte. Three choices are correct ways
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!