Answer:
P(X≤5)=0.5357
Step-by-step explanation:
Using the binomial model, the probability that x adults from the sample, are pessimistic about the future is calculated as:

Where n is the size of the sample and p is the probability that an adult is pessimistic about the future of marriage and family. So, replacing n by 20 and p by 0.27, we get:

Now, 25% of 20 people is equal to 5 people, so the probability that, in a sample of 20 American adults, 25% or fewer of the people are pessimistic about the future of marriage and family is equal to calculated the probability that in the sample of 20 adults, 5 people of fewer are pessimistic about the future of marriage and family.
Then, that probability is calculated as:
P(X≤5)= P(1) + P(2) + P(3) + P(4) + P(5)
Where:



Finally, P(X≤5) is equal to:
P(X≤5) = 0.0018+0.0137 + 0.0480 + 0.1065 + 0.1675 + 0.1982
P(X≤5) = 0.5357
Answer:
y = -13.75x + 340
120 owls in 2019
Step-by-step explanation:
To find the population in a future year, use the formula y=mx+b since it changes linearly.
So over 4 years the owl population changed from 285-340=-55. Divide by 4 and this is a yearly change of -13.75. This is m.
The y-intercept is the starting point known as b in the equation. Here it is 340.
So the equation is y=-13.75x+340.
In 2019, t=16 so y=-13.75(16)+340 = 120.
That equation will be
.. f(x, y) = f(3, -2)
.. 2x^2y +7x +20 = 2*3^2*(-2) +7*3 +20
2x^2*y +7x +20 = 5