A) Volume = (1/12)pi*h^3, with height = 5cm.
<span>b) You should be able to differentiate V = (1/12)pi*h^3 with respect to h, and you were given dh/dt = -0.3 cm/hr.
</span>
does that make sense?
Answer:
So the answer for this case would be n=30 rounded up to the nearest integer
Step-by-step explanation:
Information given
the margin of error desired
standard deviation from previous studies
The margin of error is given by this formula:
(a)
And on this case we have that ME =2 and we are interested in order to find the value of n, if we solve n from equation (a) we got:
(b)
The critical value for 99% of confidence interval now can be founded using the normal distribution. The significance level is
and the critical value would be
, replacing into formula (b) we got:
So the answer for this case would be n=30 rounded up to the nearest integer
Gallons per day.......gallons / day.....so u put the gallons over the number of days, then divide
(1/2) / 6 = 1/2 * 1/6 = 1/12 of a gallon per day <==
We are usually concerned with one reaction. That is, the production of one specific set of products from a specific set of reactants.
The number of values of c/d would be the number of possible ways that a and b could recombine to form different pairs of products c and d. (You might get different reactions at different temperatures, for example. Or, you might get different pars of ions.)
Usually, the number of values of c/d is one (1). (Of course, if you simply swap what you're calling "c" and "d", then you double that number, whatever it is.)