Answer: Option D is not true of hydraulic valves. A hydraulic valve is a device that can change the opening degree of liquid flow path
Explanation:
The pilot check valve allows flow of liquid in one direction and blocks flow in the opposite direction
Answer:
Option (d) 2 min/veh
Explanation:
Data provided in the question:
Average time required = 60 seconds
Therefore,
The maximum capacity that can be accommodated on the system, μ = 60 veh/hr
Average Arrival rate, λ = 30 vehicles per hour
Now,
The average time spent by the vehicle is given as
⇒ 
thus,
on substituting the respective values, we get
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle =
hr/veh
or
Average time spent by the vehicle =
min/veh
[ 1 hour = 60 minutes]
thus,
Average time spent by the vehicle = 2 min/veh
Hence,
Option (d) 2 min/veh
To resolve this problem we have,

is unknown.
With these dates we can calculate the Flexural strenght of the specimen,

After that, we can calculate the flexural strenght for the square cross section using the previously value.

Answer:
Constructing a building's framework requires a solid foundation
is the answer
Explanation:
Answer:
It's indeed safer to suggest a 150 VA transformer. Following table however is the clarification given.
Explanation:
For 2 motors with 0.1 A, the Power will be:
P = 
= 
For 4 motors with 0.18 A, the Power will be:
P = 
= 
As we know, for 6 pilot lamps, the power is "5 W".
So,
The total power will be:
⇒ P = 
= 
Now,
Consider the power factor to be "0.95"
VA of transformer is:
= 
= 
= 