Answer:
Green ball. $11
Step-by-step explanation:
Let's see.
15 balls. 7 are red. 6 are green. rest are yellow. That means there are 2 yellow balls.
Since there are more greens than yellows, you have a better chance of getting a green. That means you have a higher chance of getting $11
Answer:
a: 28 < µ < 34
Step-by-step explanation:
We need the mean, var, and standard deviation for the data set. See first attached photo for calculations for these...
We get a mean of 222/7 = 31.7143
and a sample standard deviation of: 4.3079
We can now construct our confidence interval. See the second attached photo for the construction steps.
They want a 90% confidence interval. Our sample size is 7, so since n < 30, we will use a t-score. Look up the value under the 10% area in 2 tails column, and degree of freedom is 6 (degree of freedom is always 1 less than sample size for confidence intervals when n < 30)
The t-value is: 1.943
We rounded down to the nearest person in the interval because we don't want to over estimate. It said 28.55, so more than 28 but not quite 29, so if we use 29 as the lower limit, we could over estimate. It's better to use 28 and underestimate a little when considering customer flow.
Answer:
The percentage increase in the cost of Boris car insurance cost is 249%
Step-by-step explanation:
In this question, we want to calculate the percentage increase in the cost of car insurance paid by Boris
Mathematically, to calculate this percentage increase, we shall need to make use of a mathematical formula.
Mathematically, the percentage increase would be;
{(new value paid-old value paid)/old value paid} * 100%
From the question, we can identify that the old value paid is £256 while the new value paid is £894
Thus, the percentage increase would be ;
(894-256)/256 * 100% = 638/256 * 100 = 2.4921875 * 100 = 249.21875 which is 249% increase to the nearest whole percentage
Answer:
After one second, 130 ft
After two second , 60 ft
Step-by-step explanation:
Both boats are moving towards each other,
Speed of first boat = 40 ft/min.
Speed of second boat = 30 ft/min.
So, In one Second they must have covered a total distance of 40 + 30 ft
= 70 ft.
Total width of the lake = 200 ft
So, Distance remained between them after one second = 200 - 70 = 130 ft.
After two seconds , First boat will move my 80 ft and second one will move by 60 ft
So, distance between them will decrease by 140 ft.
Distance between the boats after two seconds = 60 ft.
<h2>
Weight of column is 555.83 N</h2>
Step-by-step explanation:
Size of column = 6 inch x 6 inch x 8 ft
Size of column = 0.5 ft x 0.5 ft x 8 ft
Volume of column = 0.5 x 0.5 x 8 = 2 ft³
Specific weight of concrete = 62.4 lb/ft³
Mass = Volume x Specific weight
Mass = 2 x 62.4
Mass = 124.8 lb = 124.8 x 0.454 = 56.66 kg
Weight = 56.66 x 9.81 = 555.83 N
Weight of column is 555.83 N