Answer:
D) 3
Step-by-step explanation
The stem of 3 would have 3 leaves of (0, 1, and 4) from the numbers -> (34, 30, and 31)
Let's turn 3 hours and 3 minutes into minutes.
One hour=60×3=180+3=183
So, there's 183 minutes in 3 hours and 3 minutes. We need to divide 26.2 miles by 183.
26.2÷183≈ 0.143
So, Sally ran 0.143 miles every minute.
I dont see any statements. When you multiply the two you get: 30x^2 - 26x -12.
<span>The <u>correct answer</u> is:
A) 60% ± 18%.
Explanation:
In a confidence interval, the margin of error is given by z*(</span>σ/√n<span>), where </span>σ<span> is the standard deviation and n is the sample size.
First we <u>find the value of z</u>:
We want a 95% confidence level; 95% = 95/100 = 0.95.
To find the z-score, we first subtract this from 1:
1-0.95 = 0.05.
Divide by 2:
0.05/2 = 0.025.
Subtract from 1 again:
1-0.025 = 0.975.
Using a z-table, we find this value in the middle of the table. The z-score that is associated with this value is 1.96.
Back to our formula for margin of error, we have 1.96(</span>σ<span>/</span>√n<span>). The larger n, the sample size, is, the larger its square root is. When we divide by a larger number, our answer is smaller; this gives us a smaller margin of error.
This means that if we had a small sample size, we would divide by a smaller number, making our margin of error larger. The largest margin of error we have in this question is 18%, so this is our correct answer.</span>
Answer:
2.56 kgs
Step-by-step explanation:
76.8kg ÷ 30 days = 2.56 kgs