Answer:
Option D is correct.
Step-by-step explanation
Principal = $9250
rate of interest = 7% or 0.07
time = 5 years or 260 weeks
[ Since there are 52 weeks in a year . for 5 years it will be 5x52=260 weeks]
Applying the formula
Amount after t years = 
where P = principal
r = rate % in decimals
n= number of times in a year
t = times ( in years)
plugging the values in the formula
Amount = 
= 
= 
= 9250(1.418733588)
=$13123.29
You feel warm because the suns energy excites your molecules
Answer:
The center/ mean will almost be equal, and the variability of simulation B will be higher than the variability of simulation A.
Step-by-step explanation:
Solution
Normally, a distribution sample is mostly affected by sample size.
As a rule, sampling error decreases by half by increasing the sample size four times.
In this case, B sample is 2 times higher the A sample size.
Now, the Mean sampling error is affected and is not higher for A.
But it's sample is huge for this, Thus, they are almost equal
Variability of simulation decreases with increase in number of trials. A has less variability.
With increase number of trials, variability of simulation decreases, so A has less variability.
The hypotenuse of the way that they have taken is equal to 2 miles. Jogging this distance with a rate of 5 miles per hour will take Jesse 0.4 hours. Further, for Mark to be back to the starting point, the total distance covered is 2.75. Dividing the distance by 12 miles per hour, it will take Mark only 0.23 hours. Thus, Mark will reach the initial point first.