Answer:
You'd have to buy 3 shirts in order to use your coupon.
Step-by-step explanation:
Each shirt originally costs $17.99
One particular brand of shirts is on sale for 20% off the original price.
$17.99*0.2= $3.60 (amount taken off for each shirt)
Now subtract $3.60 from $17.99.
$17.99 - $3.60 = $14.39 (per shirt)
40 / 14.39 = 2.779 (round to 3)
You'd have to buy 3 shirts in order to use your coupon.
$14.39 * 3 = $43.17, in order to get $10 off you'd need to spend at least $40
Answer: D. 15
Step-by-step explanation:
Given : The revenue each season from tickets at the theme part is represented by
.
The cost to pay the employees each season is represented by
.
From the given graph , we can see that at 4th season, the profit = 15
Hence, the estimated profit after four seasons. =15
Answer:
johanna prepares a mixture of salad mixed with mayonnaise carrots cucumber lettuce and cheese. what type of mixture divine salad is? why do you think so