Answer:
$1000
Explanation:
Total factory rent is $2500 for 5000 sq ft. The basis for assigning the rent cost to different activities will be on the basis of factory area used.
Factory area used by different activities is as follows,
1. Machining 500 sq ft
2. Preparation & Setup 2000 sq ft
3. Quality Control 2000 sq ft
4. Finishing 500 sq ft
So, The cost that will be assigned to the Preparation and setup cost will be
$2500 * 2000/5000 = $1000
Answer: 1. 12. 2. 1.090. 3. 0.08327
Explanation:
Here is the complete question:
friend and fellow student shares her employment experience over the last 12-week summer break. It took her one full week to find a job. She started on the first day of week two and was able to keep her job for the remaining eleven weeks. Use this information to answer the following three questions, assuming the unemployment rate is not changing:
1. Calculate the rate of job finding (f) for the summer, using an average rate per week. Enter this value in the box below. Note that if f is the rate of job finding, then the average spell of unemployment is (1/f).
The value of f is:
2. Calculate the rate of job separation (s), using an average rate per week. Enter this value into the box below. Note that if s is the rate of job separation, then the average length of employment is (1/s).
The value of s is:
3. Calculate the natural rate of unemployment (U) using the above results and enter this value in the box below.
The natural rate of unemployment (in percent) is
1. From the question, we can see that it was said that took her one full week to get a job over the last 12 week summer break. The unemployment rate will be 12.
The value of f is: 12
2. From the question, the average length of the employment is 11/12 weeks. The rate of job separation will be: s = 12weeks ÷ 11 weeks
s = 1.090
The value of s is: 1.090
3. The natural rate of unemployment will be:
U = s/(s+f)
= 1.090/(1.090 + 12)
= 1.090/13.090
= 0.08327
Answer: B. redeploying and recombining existing core competencies to compete in future
Explanation: Motor craft inc core competence is in fuel efficient engine but realizing that there is a new market opportunity to diversify, it then "redeployed and recombined existing core competencies to compete in future". By producing car engines in large scale and selling it to other automobile companies.
Answer:
Annual payment $5,833,333.3
Explanation:
he sooner the amount is received, the higher is the present value
Hence, annuity with greatest present value is:
An annuity that pays $1,000 at the beginning of each year
Value of annuity = Annual payment*Present value annuity factor
11,417.87 = Annual payment*PVAF(9.5%, 6 years)
11,417.87 = Annual Payment*4.4198
Annual payment = $2,583.35
Annual payment = 35,000,000/6 = $5,833,333.33
Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000