Based on the statement above their need to separate the employee first because there is an employee get bonus and dont. so the correct order of steps to determine the significant result are: c. B,E,D,C,A
hope this help
Answer:
B. $1,015,500 on Marc ; $756,500 for Estella
Explanation:
Marc has current salary of $110,000 with which he runs the household expenses. If Marc dies then there should be more insurance coverage because he is the only person who earns in the house. Estella is a house wife and insurance coverage for her is lower than Marc because he will still be able to continue his earning.
Answer:
Cost of common equity is 16.49%
Explanation:
The WACC of weighted average cost of capital is the cost of a firm's capital structure. The capital structure of the firm can comprise of the following components namely debt, preferred stock and common stock.
For a firm which has only debt and equity, the WACC is calculated as follows,
WACC = wD * rD * (1 - tax rate) + wE * rE
Where,
- w represents the weight of each component
- r represents the cost of each component
- we multiply the cost of debt (rD) by (1 - tax rate) to calculate the after tax cost of debt
Plugging in the values of the available components, we can calculate the cost of common equity to be,
0.1370 = 0.3 * 0.12 * (1 - 0.4) + 0.7 * rE
0.1370 = 0.0216 + 0.7 * rE
0.1370 - 0.0216 = 0.7 * rE
0.1154 / 0.7 = rE
rE = 0.164857 or 16.4857% rounded off to 16.49%
Answer:
Addison will have $ 1,661 in her account in nine years.
Explanation:
This problem requires us to calculate value of our investment of $ 1000 dollars after nine years. The interest on the investment is 5.8% compounded annually.
This problem can be solved by using simple compounding formula given below.
Future Value = Present Value (1+interest rate%)^-period
Future Value = 1,000 (1+5.8)^9
Future = $ 1,661