answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s344n2d4d5 [400]
1 year ago
11

Groves City is contemplating the purchase of a new snow plow to replace its old plow that was purchased 3 years ago. Information

related to the two plows is provided below: Old Plow New Plow Purchase price of plow $ 40,000 $ 30,000 Current salvage value $ 18,000 --- Accumulated depreciation $ 5,000 --- Remaining useful life 5 years 5 years Annual operating costs $ 13,000 $ 8,000 Over the next 5 years, how much will Groves City be able to save by buying the new snow plow?
Business
1 answer:
Over [174]1 year ago
3 0

Answer:

It will be a financial advantage of 13,000 dollars

Explanation:

REPLACEMENT  

                       Maintain      Replace         Differential

purchase                     (30,000)     (30,000)

proceeds from sale        18,000        18,000

cost                (65,000)    (40,000)      25,000

result                (65,000)    (52,000)       13,000

In the replacement alternative The new machine will be purchased.

The old one will sale at their salvage value

the total cost will be calcualte by multiplying by 5 their operating cost.

Then we calcualte the differential income.

You might be interested in
A company had inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On N
VashaNatasha [74]

Answer:

Cost of goods sold=  $410

Explanation:

Giving the following information:

November 1: 5 units for $20 each.

On November 2, they purchased 10 units at $22 each.

On November 6, they purchased 6 units at $25 each.

On November 8, they sold 18 units for $54 each.

The company uses LIFO (last in, first out) as an inventory method.

Cost of goods sold= 6units*25 + 10units* 22 + 2units* 20= $410

5 0
1 year ago
One of Justin's largest international customers is Alpine Airwaves in Switzerland. He got a call from his contact at Alpine Airw
Evgen [1.6K]

Answer:

Justin's company should prepare to demonstrate that it is ISO 14001 compliant.

This means that it is following the environmental management standards for environmental footprint and waste reduction, while promoting environmental sustainability in its operations.

Explanation:

ISO 14001 is one of the environmental management standards, prescribed by the International Organization for Standardization (ISO), "to help reduce environmental impacts, reduce waste, and make the environment more sustainable," according to the ISO website.  ISO 14001 specifies requirements for an effective environmental management system (EMS) by providing a follow-able framework.

3 0
1 year ago
Suppose that when the average college student's income is $10,000 per year, the annual quantity demanded of Patty's Pizza is 50
kvasek [131]

Answer:

Explanation:

Pizza quantity Change = 60-50 = 10

Income change = $12000 - $10000 = $2000

Mid point of Quantity of Pizza = (50+60)/2 = 55

Mid point of income =  ($12000 + $10000)/2 = $11000

Income elasticity = 10*11,000/2000*55 = 110,000/110,000=1

Pizza is a unit elastic normal good, because percentage change in income = % change in pizza quantity

7 0
1 year ago
If Huy Fong were to introduce a new milder version of its renowned Sriracha hot chili sauce to satisfy customers who think the c
Arada [10]

Answer:

Letter b is correct. Line extension

Explanation:

This question is an example of product line extension. When the company decides to incorporate some version of a product to please new customers and keep the old product in the product mix, it is using the strategy of extending the product line. This is one way an organization uses to position the brand in new markets, which benefits in attracting new customers and gaining competitiveness.

4 0
1 year ago
It takes a lawyer 120 minutes to serve one customer. Demand is 2 customers per eight-hour day. The lawyer has a wage rate of $20
Elanso [62]

Answer:

$800 per customer

Explanation:

As demand is two customers per eight-hour day, one customer comes in 4 hours interval.

However, the lawyer takes 120 minutes or 2 hours to serve a customer. Although he takes 2 hours to serve one customer, he will receive eight-hours wages because of his efforts.

The cost of direct labor for the lawyer in one hour = $200 per customer

The cost of direct labor for the lawyer in four-hour = ($200 × 4 hours) per customer

= $800 per customer.

He will receive 4 hours of wages as the customers come in after 4 hours.

3 0
1 year ago
Other questions:
  • In five to ten sentences, describe the procedure for sending an e-mail message.
    7·1 answer
  • Which type of learning situation is one in which the consumer is motivated to process or learn the material? explicit learning i
    7·1 answer
  • On January 1, 1990, Emilio deposited $1650 into a savings account paying
    6·2 answers
  • And currency risks are to key country success factors as land costs and​ ________ are to key region success factors.
    11·1 answer
  • A seller received $800,000 for a 5.5 acre rectangular parcel alongside a road frontage. The property is 400’ deep. What was the
    12·1 answer
  • A soft drink costs 75 cents for a 12-oz can. A two-liter bottle costs $1.25. In which form is the soft drink more expensive? How
    9·1 answer
  • A(n) _______ is a person who engages in leadership activities but whose right to do so has not been formally recognized.
    8·1 answer
  • The process of attracting individuals on a timely basis, in sufficient numbers, and with appropriate qualifications, to apply fo
    6·1 answer
  • Paris operates a talent agency as a sole proprietorship, and this year she incurred the following expenses in operating her tale
    15·1 answer
  • Second-degree price discrimination: Multiple Choice results in transfer pricing. None of the answers are correct. is the practic
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!