Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
Probability assigned:|
x 30 60 120 180
P(x) .10 .40 .40 .10
Answer:
Jane
Price of Groupon for a revenue of $300 is:
$3
Explanation:
a) Data and Calculations:
Expected Sales volume:
Number of Tubes x 30 60 120 180
Probability P(x) .10 .40 .40 .10
Expected values 3 24 48 18
Total = 93 tubes
Groupon price = $300/93 = $3.23
b) Jane's price for each Groupon will be the rent revenue per day divided by the expected number of tubes to rent daily. The expected number of tubes is derived by multiplying each expected number of tubes by its probability and then summing up the results.
Answer:
Explanation:
The computation is shown below:
The free cash flow is
= Expected net operating profit after taxes - net capital expenditure - net operating working capital
= $2,400 million - $360 million - $45 million
= $1,995 million
Now the total firm value is
= Free cash flow ÷ (cost of capital - growth rate)
= $1,995 million ÷ (11.70% - 3.90% )
= $1,995 million ÷ 7.8%
= $25,576.92 million
Now the intrinsic value of equity is
= Total firm value - outstanding debt - preferred stock
= $25,576.92 million - $11,510 million - $6,394 million
= $7,672.92 million
And, the intrinsic value per share
= $7,672.92 million ÷ 675 million shares
= $11.37 per share
Answer:
E) General journal
Explanation:
The general journal is used to record all the accounting transactions carried out by a company. If the company uses an accounting tool software or a more complete ERP software, the transaction should be recorded immediately or as soon as possible.
For example, the journal record for this transaction should be:
- Dr Accounts Payable account 6,000
- Cr Cash account 6,000