Answer:
book value before impairment: 15,000,000
impairment: 4,000,000
net value of the machine in the balance sheet 11,000,000
Explanation:
Book value of computer chip:
35,000,000 / 7 = 5,000,000 depreciation expense per year
depreciation accumulated after 4 years:
5,000,000 x 4 = 20,000,000
<u></u>
<u>book value at end of year 4:</u>
35,000,000 - 20,000,000 = <u>15,000,000</u>
<u></u>
When there is indication of impairment of an asset, the company should do a test for impairment. This will be evaluate based on the ability to generate cash inflows independent from other assets.
In this case this is a know figure, so we can use it to compare with the book value.
fair value (future value of the cash flow generate for the microchip)
11,000,000
<u>Loss on impairment:</u> 11,000,000 - 15,000,000 = 4,000,000
At the end of year 4 it will have a value of 11,000,000