Answer:
v₀ = 2,562 m / s = 9.2 km/h
Explanation:
To solve this problem let's use Newton's second law
F = m a = m dv / dt = m dv / dx dx / dt = m dv / dx v
F dx = m v dv
We replace and integrate
-β ∫ x³ dx = m ∫ v dv
β x⁴/ 4 = m v² / 2
We evaluate between the lower (initial) integration limits v = v₀, x = 0 and upper limit v = 0 x = x_max
-β (0- x_max⁴) / 4 = ½ m (v₀²2 - 0)
x_max⁴ = 2 m /β v₀²
Let's look for the speed that the train can have for maximum compression
x_max = 20 cm = 0.20 m
v₀ =√(β/2m) x_max²
Let's calculate
v₀ = √(640 106/2 7.8 104) 0.20²
v₀ = 64.05 0.04
v₀ = 2,562 m / s
v₀ = 2,562 m / s (1lm / 1000m) (3600s / 1h)
v₀ = 9.2 km / h
Answer:
ΔKE=-347.278 kJ
ΔPE= 441.45 kJ
Explanation:
given:
mass m=900 kg
the gravitational acceleration g=9.81 m/s^2
the initial velocity
=100 km/h-->100*10^3/3600=27.78 m/s
height above the highway h=50 m
h1=0m
the final velocity
=0 m/s
<u>To find:</u>
the change in kinetic energy ΔKE
the change in potential energy ΔPE
<u>assumption:</u>
We take the highway as a datum
<u>solution:</u>
ΔKE=5*m*(
^2-
^2)
=-347.278 kJ
ΔPE=m*g*(h-h1)
= 441.45 kJ
Answer:
Aluminium,Copper,Magnesium
Explanation:
The three most common metal of die casting are as follows
1.Aluminium
2.Copper
3.Magnesium
Die casting is the process in which metal is forced in the die to produces the desired casting product.Generally two type of machines are used like cold chamber and hot chamber machining,it depends on the metals.Die casting produces simple shape of casting ,it can not use for complex casting.
Answer:
Not reasonable.
Explanation:
To solve this problem it is necessary to take into account the concepts related to the performance of a reversible refrigerator. The coefficient of performance is basically defined as the ratio between the heating or cooling provided and the electricity consumed. The higher coefficients are equivalent to lower operating costs. The coefficient can be greater than 1, because it is a percentage of the output: losses, other than the thermal efficiency ratio: input energy. For a reversible refrigerator the coefficient is given by

Where,
High temperature
Low Temperature
With our values previous given we can find it:




With these values we can now calculate the coefficient of performance:


At the same time we can calculate the work consumption of the refrigerator, this is

Where,
Required power input
t = time to remove heat from a cool to water medium



In this way we can calculate the coefficient of the refrigerator directly:

Where,
Q = Amoun of heat rejected


Comparing the values of both coefficients we have that the experiments are NOT reasonable, because the coefficient of a refrigerator is high compared to coefficient of reversible refrigerator.
Answer:
w=2.25
Explanation:
It is necessary to determine the maximum w so that the normal stress in the AB and CD rods does not exceed the permitted normal stress.
The surface of the cross-section of the stapes was determined:
A_ab= 10 mm^2
A-cd= 15 mm^2
The maximum load is determined from the condition that the normal stresses is not higher than the permitted normal stress σ_allow.
σ_ab = F_ab/A_ab
σ_allow
σ_cd = F_cd/A_cd
σ_allow
In the next step we will determine the static size: Picture b).
We apply the conditions of equilibrium:
∑F_x=0
∑F_y=0
∑M=0
∑M_a=0 ==> -w*6*0.5*6*0.75*F_cd*6 =0
==> F_cd = 2*w*k*N
∑F_y=0 ==> F_cd+F_ab - 6*w*0.5 ==>2*w+F_ab -6*w*0.5 =0
==> F_ab = w*k*N
Now we determine the load w
<u>Sector AB: </u>
σ_ab = F_ab/A_ab
σ_allow=300 KPa
= w/10*10^-6
σ_allow=300 KPa
w_ab = 3*10^-3 kN/m
<u>Sector CD: </u>
σ_cd = F_cd/A_cd
σ_allow=300 KPa
= 2*w/15*10^-6
σ_allow=300 KPa
w_cd = 2.25*10^-3 kN/m
w=min{w_ab;w_cd} ==> w=min{3*10^-3;2.25*10^-3}
==> w=2.25 * 10^-3 kN/m
<u>The solution is: </u>
w=2.25 N/m
note:
find the attached graph