Answer:
P.Ed at p = 5 :- 0.26
Revenue maximising price = 8.5 ; Maximum Total Revenue = 1222
Explanation:
Price Elasticity of Demand shows responsive change in demand, due to change in price. P.Ed = ( dq / dp ) x ( p / q )
q = 216 - p^2
dq / dp = - 2p
P.Ed = dq / dp x ( p / q )
So, PEd = ( -2p ) x ( p / q )
[ (- 2p) (p) ] / [ 216 - p^2 ]
(- 2p^2 ) / ( 216 - p^2 )
Putting value of P = 5 in P.Ed
<u>- 2(25) </u>
216 - 25
= - 50 / 191
P.Ed = 0.26
Revenue is the total value of receipts from sale of goods & services. TR = p x q
q = 216 - p^2
TR = 216p - p^3
To find price maximising TR , we will derivate TR function with respect to 'p'
d TR / d p = 216 - 3p^2
d TR / d p = 216 - 3p^2 = 0
3p^2 = 216
p^2 = 216 / 3
p^2 = 72
p = √ 72
p = 8.5
Finding maximum revenue ; Putting price = 8.5 in TR function
TR = 216p - p^3
216 (8.5) - (8.5)^3
1836 - 614
1222
Answer:
The predetermined manufacturing overhead rate per direct labor hour will be $32
Explanation:
The formula to compute the predetermined manufacturing overhead rate is shown below:
= (Estimated manufacturing overhead) ÷ (Estimated direct labor hours)
where,
Estimated manufacturing overhead = Wages of factory janitors + Utilities for factory + Rent on factory building
= $39,900 + $17,000 + $13,900
= $70,800
And, the estimated direct labor hours is 2,200 machine hours
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= $70,800 ÷ 2,200 machine hours
= $32.18
Answer:
Variable Overhead Rate Variance $
Variable Overhead Efficiency Variance $
Variable Overhead Spending Variance $
Explanation:
Variable overhead rate variance = actual variable overhead - (actual direct hours x standard rate) = $9,510 - (16,200 x $0.80) = $9,510 - $12,960 = -$3,450 Favorable
Variable overhead efficiency variance = (actual labor hours - standard hours) x standard rate = (16,200 - 15,120) x $0.80 = 864 Unfavorable
Variable overhead spending variance = actual hours x (actual rate - standard rate) = 16,200 x ($0.59 - $0.80) = 16,200 x (-$0.21) = -$3,402 Favorable
Answer: The answer is c $1,080 $560
Explanation:
The journal entry will be
Dr: common stock $200 million
Dr: paid in capital $180 million
In the stockholders equity section , the treasury stock is seen as a separate line item in the stockholders equity. The treasury stock will be deducted from the total stockholders equity. The treasury stock is not a part of paid in capital nor part of the retained earning.
Therefore the balance in the paid in capital excess of par Retained Earnings is 1,080 $560
<span>Businesses are using ______________ and other ways to track goods and control the flow of goods from point of origin to point of consumption. "tracking" is an important part of the process of managing the flow of goods, an activity that marketers call ___________.
</span>
first blank:RFID (radio frequency identification)
last blank: logistics