Answer:
477
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of trials (n) = 500
Mean (m) = 0
Standard deviation (s) = 1
how many readings fall within +/- 2.000 deg F of the mean value
Mean of 0 and standard deviation of 1
P(-2 ≤ x ≤ 2)
Using the Z probability calculator :
P(x ≤ 2) = 0.97725 ;
P(x ≤ - 2) = 0.02275
Hence :
P(x ≤ 2) - P(x ≤ - 2) = 0.97725 - 0.02275 = 0.9545
Hence, number of readings in 500 trials:
0.9545 * 500 = 477.25
= 477 values
He should invest $80,000 if he wants $8,000 at 10% interest. He can withdraw $8,000 at the end of each year. This is because if $8,000 is 10% of what he has in his bank account, to get the full amount (100%), we can multiply by 10, because 10% x 10= 100%. So $8,000 x 10= $80,000.
Answer: x= 1/2k
Step-by-step explanation:
Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.
Hope this helps!
Answer:
The measure of arc DC is 
Step-by-step explanation:
we know that
The measure of the inner angle is the semi-sum of the arcs comprising it and its opposite.
![m\angle ATB=\frac{1}{2}[arc\ AB+arc\ DC]](https://tex.z-dn.net/?f=m%5Cangle%20ATB%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5Barc%5C%20AB%2Barc%5C%20DC%5D)
substitute the given values
![63\°=\frac{1}{2}[115\°+arc\ DC]](https://tex.z-dn.net/?f=63%5C%C2%B0%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5B115%5C%C2%B0%2Barc%5C%20DC%5D)
![126\°=[115\°+arc\ DC]](https://tex.z-dn.net/?f=126%5C%C2%B0%3D%5B115%5C%C2%B0%2Barc%5C%20DC%5D)
