Answer:
40%
Explanation:
Contribution margin = Contribution ÷ Sales × 100
= 72,000 ÷ $180,000 × 100
= 0.4 × 100
= 40%
Please not that other information given in the question are not relevant in arriving at the contribution margin ratio hence will be ignored.
Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74
Answer:
earnings/per year - cost/per year - taxes = profits
Explanation:
20 h /week a year has 4 weeks 20*52=1040 h/month
8h /1sunday a year she only work 12 sundays 8h*12=96h
$9 /h earnings
$1000 fixed costs
$1500 travel
20% taxes
1040+96= 1136h/year
1136*9= 10224 $/year total earnings
10224-1000-1500=7724 profits before interest and taxes
7724*(1-0.20)=6179.20 total profits
Answer:
C) Create a customer-driven environment where we constantly try to create customer value.
Explanation:
A competitive advantage basically refers to offering a better service at the same price as your competition, or offering the same service as your competition but at a lower price. In this case, Gina's idea focuses on offering a differentiated and better service than the competition, and hopefully be able to sell it at the same price.
In order to create a customer driven environment, the company must identify its customers's needs and it must do everything it can to satisfy those needs. This will increase both the perceived quality of the service and consumer satisfaction.