Answer:
$1,680,000
Explanation:
Based on the information given we were told that the fair value of the building was the amount of $1,680,000 which means that the amount that the company would record the building is the fair value amount of $1,680,000.
Therefore the amount that the company would record the building is $1,680,000.
Answer:
Top-of-the-mind awareness
Explanation:
Many customers select products and commodities on the basis of brand loyalty and many select brands which offer the lowest rates. A concept where consumer selects a brand on the basis of best features and software’s is a general concept that is called the top of the mind awareness, which states that every customer wants to buy a commodity that is best in every aspect. It is estimated by asking customers by using surveys about the brands that first rings a bell in a specific class.
Answer:
Current Operation (purchase of cookies) - $0.60
Alternative - $0.2 materials
$0.15 direct labor
$0.45 without increasing capacity of which $0.3 is fixed - meaning it would still be incurred at current capacity
<u> Mel's Meals Evaluation of Alternatives</u>
Purchase Produce
$ $
Cost to Buy 0.6 -
Materials - 0.2
Direct Labor - 0.15
Overhead (Variable) - 0.15
Total Cost 0.6 0.5
Decision: Mel should not continue buying them as she would be saving $0.1 for every lunch meal.
Since there would not be an increase in the total fixed overhead if Mel's makes the cookies in-house, then the $0.3 fixed overhead is not significant in calculating the cost of producing.
Explanation:
The differential cost in this instance is $0.1 as Mel's saves that for every cookie made which multiplied by the number included in the box and by the total box prepared and sold gives = 0.1 * 2 * 10000 = $2,000 saved for making
Answer:
Greg’s capital gain on the apartment = $590,000
Explanation:
Purchase Cost = $100,000
Improvements = $300,000
Total Initial cost = Purchase Cost + Improvements
Total Initial cost = $100,000 + $300,000
Total Initial cost = $400,000
Depreciation for 20 Years = Depreciation per annum * 20
= $2,500 * 20
= $50,000
Net Book value after 20 Years = Initial cost - Depreciation for 20 Years
= $400,000 - $50,000
= $350,000
Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
When Net Sale = Sale Price - Commission
= $1,000,000 - $ 60,000
= $940,000
Hence, Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
Capital Gain = $940,000 - $350,000
Capital Gain = $590,000