Answer:
C) Return on Assets is 7.8% for Gordon and 6.2% for Jordan. Thus, Gordon is more profitable than Jordan
Explanation:
please find attached a clear image of the table used in answering this question
Return on assets = net income / average total assets
average total assets = (beginning assets + ending asset) / 2
for gordon
average total assets = (1420 + 1600) / 2 = 1510
ROA = 118 / 1510 = 0.078146 = 7.8%
For Jordan,
average total assets = (2,230 + 2,020) / 2 = 2125
ROA = 132 / 2125 = 0.062118 = 6.2118%
The ROA figure shows how well a company converts assets into net income. The higher the ROA number, the better as it means the firm earns more money on less investment
Answer:Evensplitia operated SOCIALISM
Explanation:
Socialism is a political and economic system where every individual in the society controls the factors of production, it's means and distribution eg machinery, tools, factories used to produce goods to directly satisfy human wants and needs.
Here, ownership is acquired either through a democratically elected government or through a cooperative or a public corporation and everyone has shares.
Distribution decisions are made by the government or public corporation and individuals depend on the state for every basic thing. The government determines the output and pricing levels of these goods and services for the benefit of the community.
Why should i ever care just kidding
Answer:
B. Defensive Strategy
Explanation:
One thing that is inevitable in business is competition. Dexter decided to use a defensive strategy for his business with his retirement coming in and competition becoming even stronger.
Defensive strategies are management techniques used to "fend off attacks" from competitors. It helps the decision maker hold on to shares of the market. Some companies do this to lower the risk of being attacked when they perceive attacks coming from competitors so in turn, those competitors can focus on other competitors in the market.
Answer:
a) YTM = 9.8%
b) realized compound yield is 9.9%
Explanation:
a) PMT = 80
par value FV = 1000
coupon rate = 8%
curent price PV = 953.1
years to maturity n = 3
Yield to maturity (YTM) =
=
= 9.8%
b) r2 = 10% = 100%+10%=1.1
r3 = 12% = 100%+12%=1.12
Realized compound yield:First, find the future value (FV. of reinvested coupons and principal
FV = ($80 *1.10 *1.12) + ($80 * 1.12) + $1080 = $1268.16
let a be the rate that makes the future value $1268.16
953.1(1+y)³ =$1268.16
(1+y)³=1.33
1+y=1.099
y = 0.099 = 9.9%