For this question, you need to know that the average velocity of a 100m Olympic athlete is 10 m/s before you start solving the equation. The equation is K (energy in Jules) = 1/2 mv^2 (where m is the mass in kg and v the speed in meters per second).
The correct answer is
4000J. To see how I got it, take a look at the attachment.
Well you have to find out how many cd is 40% and 30%
30% = 30x.3=9
40% = 30x.4=16
now add 16 and 9
16+9=25 now subtract 25 from 30 and see that you have 5 cd of a different type of music to find that as a % divide 5 by 35 to get .14 I rounded it to the nearest hundreth now move the decimal over 2 spots to get 14%
Answer: They will travel about 131.18 yards.
Step-by-step explanation:
Given : A football field is 120 yards long by 53 yards wide.
We know that a football field is rectangular in shape.
Each interior angle in a rectangle is a right angle.
Then, by Pythagoras theorem, we have
(Diagonal)² = (Length)² + (Width)²
If a player runs diagonally from one corner to the opposite corner, then the length of the diagonal is given by :-

Hence, they will travel about 131.18 yards.
Number of movies —— C
1 —— c= 8
3——- c= 24
5—— c= 40
6 —— c = 40
15—— c = 40
The slope:
m = ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) = ( 8 2 ) / ( 3 - 2 ) = 6 / 1
m = 6 ( we have the same slope for AB and A`B` )
AB = √[( 3 - 2 )² + ( 8 - 2 )²] = √37
A`B` = 3.5 √37 = 21.29