Answer:
Over 2 oz. Class A-II felony
Step-by-step explanation:
One would need to carefully weigh the material.*
0.06 kg ≈ 2.12 oz
Note that .06 kg is 1 significant figure, so this rounds to 2 oz (1 significant figure). Given the precision of the reported weight, there is insufficient precision to say the amount is actually over 2 oz.
__
If you take the numbers at face value, the suspect is in possession of over 2 oz, so will be charged with a Class A-II felony.
_____
* 2.00 ounces translates to about 0.0567 kg, which rounds to 0.06 kg.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Labor productivity is is measured per hours.
Hence, the work he does [amount of claims] will be distributed amongst the amount of hours he works. The amount of dollar he uses <em>doesn't matter for labor productivity.</em>
<em />
Thus, his work is 6 claims. He does that is 8 hours. So claim/hr is:
6/8 = 0.75 claims per hour
Answer choice D is right.
Answer:
It's A - F is the midpoint of AA' because Line E G bisects AA'
Step-by-step explanation: :D
In this case, we will use our Pythagorean Theorem.
a = 84
b = 13
c = x

Thus,
x = 85.
1/2 * 1/2 = 1/4 there is a 25% chance that they will both occur