Answer:
This experiment has three factors (shampoo type, gender, whether hair is dyed)
Step-by-step explanation:
the researcher is trying to make a comparison between an old shampoo and a new on and also was gender sensitive as she considers their hair coloration too because it affects the result slightly.
Wheel A will travel a distance of approximately 9 in more than wheel B in one rotation.
<u>Explanation:</u>
Given:
Diameter of wheel A, d₁ = 25.4 in
Radius of wheel A, r₁ = 12.7 in
Diameter of wheel B = 22.5 in
Radius of Wheel B, d₂ = 11.25 in
Distance travelled by A = ?
In one rotation, the distance travelled by a wheel is equal to its circumference.
Circumference of a wheel = 2πr
Circumference of wheel A = 2πr₁
= 2 X 3.14 X 12.7 in
= 80 in
Circumference of wheel B = 2πr₂
= 2 X 3.14 X 11.25 in
= 71 in
Therefore, wheel A will travel a distance of approximately 9 (80 - 71 in) in more than wheel B in one rotation.
Answer:
374.062
Step-by-step explanation:
multiply all those and put them in the correct place.
do it just as i did my answer
3 goes first 7 goes next to 3 4 goes next to 7 add the decimal point then
put 0 since there are no tenths then put 6 then next to 6 put 2
It’s 18, i guess
FG = JHxEF/EJ = 12 + 6 = 18
Let's turn 3 hours and 3 minutes into minutes.
One hour=60×3=180+3=183
So, there's 183 minutes in 3 hours and 3 minutes. We need to divide 26.2 miles by 183.
26.2÷183≈ 0.143
So, Sally ran 0.143 miles every minute.