Answer:
0.75 feet per second.
Step-by-step explanation:
Please find the attachment.
We have been given that a 25-ft ladder is leaning against a wall. We can see from the attachment that ladder forms a right triangle with respect to wall and ground.
So we can set a Pythagoras theorem as:


Now, we need to find the derivative of above equation with respect to time.

Since the adder is moving toward the wall at a rate of 1 ft/sec for 5 sec, so x after 5 seconds would be: 
Let us solve for y using Pythagoras theorem.




Take positive square root:


Upon substituting our given values in derivative equation, we will get:






Therefore, the ladder is moving up at a rate of 0.75 feet per second.
Answer: 4.5 pounds.
Step-by-step explanation:
Given : Weight of original pipe =45 pounds
Weight of first piece = 18 pounds
Then, Weight of other piece = 45- 18 = 27 pounds
Length of first piece = 3 feet
Let x be the length of other piece.
As length is directly proportional to weight.
Then, 

Hence, the he length of the other piece = 4.5 pounds.
Answer:
omg college math is so hard omg i feel baddddddd
Step-by-step explanation:
If 62% of the seats are sold;
100-62= 38% seats still available.
17100=38% seats available
17100/38= seats in 1%
450 seats
In 100%,
450×100=450000 seats total.
Hope I helped :)
Answer:
chances chances of happening = 0.0119
Step-by-step explanation:
given data
bet = $5
independent fair games = 50
solution
we will think game as the normal distribution
so here mean is will be
mean = 
mean = 25
and standard deviation will be
standard deviation = 
standard deviation = 3.536
so
we have to lose 33 out of 50 time for lose more than $75
so as chance of doing things z score is
z score =
z score = 2.26
so from z table
chances chances of this happening = 0.0119