We know that
[surface area ]=2*[area of the base]+[perimeter of the base]*height
area of the base=10*8.7/2-----> 43.5 cm²
perimeter of the base=10*3----> 30 cm
height of the prism=15 cm
[surface area ]=2*[43.5]+[30]*15------->537 cm²
the answer is
<span>the approximate surface area of the prism is 537 cm</span>²
<span>0.977
So we have a population with the mean being 0.8750 and the standard deviations being 0.0011. So let's see how many standard deviations we need to be off by to exceed the specifications.
Low end
(0.8725 - 0.8750)/ 0.0011 = -0.0025/0.0011 = -2.272727273
High end
(0.8775 - 0.8750)/ 0.0011 = 0.0025/0.0011 = 2.272727273
So we need to be within 2.272727273 deviations of the mean. Let's use a standard normal table to look up that value, which is 0.48848, which is half the percentage. So 0.48848 * 2 = 0.97696, rounding to 3 digits gives 0.977</span>
Answer:
Step-by-step explanation:
Sample size = 95
X=cash carried by the persons
x bar = 8.00
s = sample std dev = 2.50
Std error = 
Hence Z score would be


-0.00
b) 
c) 95% conf interval margin of error = ±
=±0.54782
Confi interval = (8-0.5027, 8+0.5027)
= (7.4923, 8.5027)
C)If conf level increases, then width of interval would increase since critical value would increase.
If sample size increases std error would decrease and hence margin of error.
So interval would decrease.
Answer:
The answer is D
Step-by-step explanation:
I did the assignment
Answer:
There are total number of pet fish and reptile pets are
.
Step-by-step explanation:
Number of pet fish are
and the number of pet reptiles are
.
It is required to find the total number of pet fish and reptile pets in the United States. It can be done by simply adding the above numbers such that total numbers are given by :

So, there are total number of pet fish and reptile pets are
.