<span>Given:
Cost of the roof of a property = $14,000
Economic life = 18 years
To find: value after 4 years using straight-line depreciation method.
Solution:
Loss of value per year = cost of roof of property / economic life of property
14000/18 = $777.78
Every year, value of property is getting depreciated by $777.78.
So, value after four years is calculated below:
Value after 1 year = $(14000 - 777.78) = $13222.22
Value after 2 year = $(13222.22 - 777.78) = $12444.44
Value after 3 year = $(12444.44 - 777.78) = $11666.66
Value after 4 year = $(11666.66 - 777.78) = $10888.88
Value after four years = $10888.88</span>
Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
Answer:
The firm's cost of equity is C. 14.05 percent
Explanation:
Hi, we need to use the following formula in order to find the cost of equity of this firm.

Where:
r(e) = Cost of equity
rf = risk free rate
rm = Market rate of return
Everything should look like this.

So, this firm´s cost of equity is 14.05%
Best of luck
Answer:
NPV -6,422.07908
The investment is not profitable at current cost of capital os 11.6%
Explanation:
Sister Pools 11.6% after tax cost of capital
Contructions 10.3% after tax cost of capital
- 85,000
cash flow 17,000 for next 7 years
<u>We will calculate the present value of a 7-years annuity of 17,000 at 11.6% </u>rate
<em>We use Sister Pools rate because we are asked for this company and there is no indication about a change in the cost of capital condition.</em>
<em />

PV = 78,577.92092
<u>Next we subtract the investment cost to get the Net Present Value</u>
78,577.92092 - 85,000 = -6,422.07908
Answer:
Lower.
Explanation:
The capitalization rate is mainly used in real estate and is a measure of the rate of return on a property, based on the net operating income it is expected to generate.
Johnson in appraising two parcels of property, leased one to the government for use as a post office while the other parcel of property, is leased to a private owner for use as a hardware store. Having the knowledge that the parcels have recently started long-term leases. The capitalization rate of the post office property used by the government as compared to the capitalization rate of the hardware store property used by the private owner will be lower.
The capitalization rate of the post office property would be lower because, real-estate investors will not expect much returns on the investment as it's a less risky investment. The post office is less likely than a hardware store to run out of business or go bankrupt by virtue of being a governmental agency or public company.
Hence, the hardware store will need a higher capitalization rate in comparison with post office property.