Answer:
Dividend yield is 2.91 %.
Explanation:
Dividend yield = Annual Dividend per Share / Stock Price per Share × 100
<em>where,</em>
Annual Dividend per Share = Total Dividends ÷ Total Number of Shares
= $835 ÷ 500
= $1.67
<em>then,</em>
Dividend yield = $1.67 / $57.48 × 100
= 2.905 or 2.91 %
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a. For the maximum amount that spend each month on mortgage payment is
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 28%
= $924
b. . For the maximum amount that spend each month on total credit obligatons
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 36%
= $1,188
c. Now the maximum amount spend for all other debt is
For monthly mortgage
= $924 × 70%
= $646.8
And, for mortgage debt
= $1,188 × 70%
= $831.60
Answer:
The correct answer is letter "D": Plastic surgery.
Explanation:
Services are activities offered to satisfy third parties' needs in exchange for compensation. High-contact services are those that meet uncertain demands and require a certain set of skills. Typically, high-contact services are expensive. <em>Hospital and nursing assistance</em>, <em>legal </em>or <em>financial advice</em> fall into this category.
Answer and Explanation:
a. In case when the new bills are kept by the people so the supply of money would be increase by a very similar amount as it was dropped off the plane. That's because the banking is not in the image, so there is no impact on the money multiplier.
b. If the amount is deposited in the bank, the cash supply would rise with the money multiplier being taken into account. Money Multiplier = Deposited currency / reserve ratio. The overall supply of money that will raise be 1 billion / 0.1.
c.Again, if a 100% reserve banking is exercised by the bank, so the boosted money supply would be the same value as it has been deposited.
d. If half of the value is held by the public and half of the value is deposited with the bank at 10% of the reserves, the supply of money rises by half of the amount which is held by the public in addition of half of the value / reserve ratio that is 10%.
Answer:
Since this whole sales agreement is about a car, then it falls under the statute of frauds. Any sales contract or offer for any amount of $500 or more needs to be signed. We are not told the final price of the car, but if we consider that only the discount was $500, then we can assume that the price of the car was higher than that. Since the note was not signed, then the promise is not valid.