Answer:bvvhdfc zsdgb rndfxcf dxfaDGsZ hack
you
Explanation:
Answer:
<u>The proportion of women who ran the marathon and had a finishing time less than Kathy's is 66% (rounding to the next whole)</u>
Explanation:
1. Let's review the information given to us to answer the question properly:
μ of finishing time for women = 259 minutes
σ of finishing time for women = 32 minutes
Finishing time for Kathy = 272 minutes
2. What proportion of women who ran the marathon had a finishing time less than Kathy's? Show your work.
Let's calculate the z-score for the finishing time for Kathy, as follows:
z-score = (272 - 259)/32
z-score = 13/32 = 0.41 (rounding to the next hundredth)
Using the z-table, now we can calculate the proportion of women who ran the marathon had a finishing time less than Kathy's:
p (z=0.41) = 0.6591
<u>The proportion of women who ran the marathon and had a finishing time less than Kathy's is 66% (rounding to the next whole)</u>
To operate within the traffic system, a responsible driver must be able to cooperate with the traffic laws and apply the best driving practices, this way it will keep traffic moving safely.
In addition, one must have a combination of knowledge, skill and attitude such as being courteous to be able to drive safely and see dangerous situation to avoid major collisions.