answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melomori [17]
1 year ago
14

Byrd Company decided to analyze certain costs for June of the current year. Units started into production equaled 14,000 and end

ing work in process equaled 2,000 units. With no beginning work in process inventory, how much is the conversion cost per unit if ending work in process was 25% complete and total conversion costs equaled $52,500?
A. $3.28.
B. $4.38.
C. $4.20.
D. $2.10.
Business
1 answer:
Molodets [167]1 year ago
5 0

Answer: Option (C) is correct.

Explanation:

Units Started into the production = 14,000 Units

Ending work in process = 2,000 units

Transferred Units = Units in the starting - Ending work in process

                              = 14,000 units - 2,000 Units

                              = 12,000 Units

Equivalent units = Transferred units + Ending work in process in units × % of Completion

                            = 12,000 Units + 2,000 Units × 25% complete

                           = 12,000 + 2,000 × 0.25

                           = 12,000 units + 500 units

                            = 12,500 units

Total Conversion cost = $52,500

Conversion\ cost\ per\ Equivalent\ unit=\frac{Total\ Conversion\ cost}{Equivalent\ Units}

Conversion\ cost\ per\ Equivalent\ unit=\frac{52,500}{12,500}                                                          

                                                                        = $4.2

You might be interested in
Liam borrowed a total of $35,000 to pay for college. he pays his parents 3% interest on the $8,000 he borrowed from them and pay
Lana71 [14]

Answer: Liam pays an average interest of 5.9% on the total $35,000.

Since the amounts borrowed and the respective interest rates are different, <u>the weighted average </u>will give us a better picture of the average interest paid on the loan.

We calculate weights based on the total amount borrowed.

                             Borrowing ($)                  Weights

Parents                     3000            \frac{3000}{35000} = 0.228571429

<u>Bank                       32000           \frac{32000}{35000} = 0.771428571 </u>

Total                       35000                                                                     1

Once we have the weights, we multiply the interest rates with the respective weights. Then we find the total of the (weights * Interest rate) column to find the weighted average or the average rate Liam pays.

                      Weights       Int Rates        Weights * Interest rates

Parents       0.228571429      0.03  0.228571429*0.03 = 0.006857143

<u>Bank           0.771428571       0.0680.771428571 *0.068 = 0.006857143</u>

Total                       1                                          0.059314286

6 0
1 year ago
All of the following are methods that aid management in analyzing the expected results of capital budgeting decisions EXCEPT:
g100num [7]

Answer: Option A

Explanation: Capital budgeting is the process by which an analyst using different tools such as discounted cash flow, future cash flow and payback period tries to evaluate the prospective long term investments of an organisation.

Accrual accounting method is an accounting convention and not a capital budgeting tool. It states that every transaction of the entity must be recorded on accrual basis.

Thus from the above we can conclude that the correct option is A.

5 0
1 year ago
Demand for a product is​ 12,000 units per year. Every time an order is​ made, the company must pay​ $15.00 per order. The cost t
KATRIN_1 [288]

Answer:

Total cost is $24060

Explanation:

Total demand per year = 12000 units

Size of one order = 3000 units

Total number of orders = 12000 / 3000 = 4

Per order cost = $15

Per unit cost = $2

Below is the calculation to find the total cost.

Total cost = Number of orders × Per order cost + Total demand per year × Per unit cost

Now insert the values.

Total cost = 4 ×15 + 12000 × 2

Total cost = $24060

5 0
2 years ago
You need to write a sales message for your company’s new line of exercise apparel. Before composing your message, which question
Alja [10]

Answer: The correct answers are:

- How and where is the apparel manufactured?

- What is the purpose of my message?

- How does the apparel’s durability compare to that of competitors’ products?

Explanation: For an effective sales message it is essential to use persuasion to get the message to the minds of potential customers, so these are some of the questions that should be asked before writing a sales message.

7 0
1 year ago
Which of the following is most likely to be considered a profit center?
likoan [24]

Answer:

A. The grocery department of a Walmart Supercenter or Target Superstore

Explanation:

  • A profit center is a type of business where the business is expected to make into valuable contributions, a profit center can be treated as a separate business of the company.  
  • The profits and losses for that center are calculated separately. Examples of profit centers include the store, sales organization, or consulting organization.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • An individual actually earned a 4 percent nominal return last year. Prices went up by 3 percent over the year. Given that the in
    9·1 answer
  • Fit-for-Life Foods reports the following income statement accounts for the year ended December 31. Gain on sale of equipment $ 6
    10·1 answer
  • For 2012, Everyday Electronics reported $22.5 million on sales and $18 million of operating costs (including depreciation). The
    10·1 answer
  • At December 31, 2019, Bramble Corporation had the following stock outstanding. 10% cumulative preferred stock, $100 par, 108,506
    11·1 answer
  • Feather Friends, Inc., distributes a high-quality wooden birdhouse that sells for $120 per unit. Variable expenses are $60.00 pe
    15·1 answer
  • Kosher Pickle Company acquires all the outstanding stock of Midwest Produce for $15.0 million. The fair value of Midwest's asset
    15·1 answer
  • During the year, Kiner Company made an entry to write off a $16,000 uncollectible account. Before this entry was made, the balan
    15·1 answer
  • Theo Chocolate's early strategy to have a competitive advantage over other chocolate manufacturers involved: a.manufacturing mai
    11·1 answer
  • Assuming that monthly returns are approximately normally distributed, what is the probability that this market-neutral strategy
    6·1 answer
  • R. L. Ybarra employs John Ince at a salary of $53,000 a year. Ybarra is subject to employer Social Security taxes at a rate of 6
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!