Answer:
$34.8
Explanation:
Profits = sales - costs( variable costs +fixed costs)
In this case : total sales will be price $0.75 x units sold X= 0.75X
Variable costs : =$10 x units sold= $10x
Fixed cost remain $25 as they are not affected by quantity.
profits for the Week
P= (0.75x- 0.10x)-$25
Profit for the week with units sold as 92: x = 92
p= ( {0.75x92} - {0.10x92} )- $25
P= $69 - $9.2- $25
P=$59.8- $25
=$34.8
Answer:
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Explanation:
complete and transferred 165,000
work on ending WIP 16,500 // 22,000 x 75%
previous work on beginning (8,000) // 20,000 x 40%
Equivalent units 173,500
labor cost added during the period 726,825
equivalent cost 726,825/173,500 = 4.198193084
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Answer:
A. 823.74
B.$4,614,028.00 gain
C.-$4,629,629.63
D.$2,678,000
Explanation:
a.
Np= Bond Portfolio Value/δ*B*D
=$100,000,000/-0.625*-10.1*$96,157
=823.74
Approximately 824 Contract
b.
A $100,000 20-year, eight percent bond selling at $96,157 implies a yield of 8.4 percent.
∆P = ∆p * Np= 824 * -0.625 * -10.1/1.084 * $96,157 * 0.01 = $4,614,028.00 gain
c.
∆PVBond= -5 * .01/1.08 * $100,000,000 = -$4,629,629.63
d.
The price quote of $3.25 is per $100 of face value. Hence the cost of one put contract will be $3,250 while the cost of the hedge
= 824 contracts * $3,250 per contract
= $2,678,000.
Answer:
One year from the date of the listing if the transaction is not consummated.
Explanation:
Retention period is the number of years as enforced by the law that a certain records must be kept compulsorily before it is eligible for destruction. The retention period shall be 1 one year from the date of the from the date of listing or closing of the transaction if the transaction is not consummated. Retention period is generally in many cases is 1 year and not more than that.
Using the high-low method, separate each mixed expense into variable and fixed elements. State the cost formula for each mixed expense. (Omit the "£" sign in your response.)
<span>Shipping Expense: </span>
<span>(86,200 - 45,900) / (5,100 - 2,000) = £13 variable cost per unit </span>
<span>86,200 - (13 x 5,100) = £19,900 fixed cost </span>
<span>£ Y = £19,900 + £13 X </span>
<span>Salaries and Commissions </span>
<span>(238,400 - 114,400) / (5,100 - 2,000) = £40 variable cost per unit </span>
<span>238,400 - (40 x 5,100) = £34,400 fixed cost </span>
<span>£ Y = £34,400 + £40 X </span>
<span>3. </span>
<span>Redo the company’s income statement at the 5,100-unit level of activity using the contribution format. (Input all amounts as positive values except losses which should be indicated by a minus sign. Omit the "£" sign in your response.) </span>
<span>Frankel Ltd. </span>
<span>Income Statement </span>
<span>For the Month Ended June 30 </span>
<span>Sales revenue 912900 </span>
<span>Variable expenses: </span>
<span>Cost of goods sold 346800 </span>
<span>Shipping expenses 5,100 x 13 = 66,300 </span>
<span>Commissions 5,100 x 40 = 204,000 </span>
<span>Contribution margin 295,800 </span>
<span>Fixed expenses: </span>
<span>Fixed shipping 19,900 </span>
<span>Insurance expenses 9000 </span>
<span>Depreciation expenses 42700 </span>
<span>Sales salaries 34,400 </span>
<span>Advertising expenses 69200 </span>
<span>Net operating Income 120600</span>