answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
2 years ago
5

Blacken Company manufactures motorcycles. The company's management accountant wants to calculate the fixed and variable costs as

sociated with utility cost incurred by the factory. Data for the past five months were collected. Utility Machine Month cost hours March $30,255 2,200 April 32,750 2,525 May 34,712 2,710 June 31,850 2,410 July 30,720 2,290 Using a regression program, the forecasted utility cost at 2,300 machine hours (rounded to the nearest dollar) is: (Round the intermediate calculations to two decimal places.) a.$37,116.
Business
1 answer:
Alex2 years ago
6 0

Answer:

fixed cost = 11.026,6

Explanation:

we will use the High-Low method to sovle for variable and fixed component of utilities:

We subtract the high form the low

\left[\begin{array}{ccc}High&2710&34712\\Low&2200&30255\\Diference&510&4457\\\end{array}\right]

510 hours generates 4,457 cost in utilities.

so variable cost:

4,457 / 210 = 8.74

Then we solve for fixed cost:

total cost = variable cost x Q + fixed cost

34,712 = 8.74(2,710) + fixed cost

fixed cost = 11.026,6

You might be interested in
Wpc 301 in an interview, an appropriate response to the question "what kind of salary are you looking for?" is called:
inn [45]
<span>I'm looking for a salary that can sustain my living situation. I don't want to drain your company of wealth or anything like that, but I don't want to be underpaid. You can look at all of my qualifications and we can agree on a salary that will be fair for both me and the company. For example, I think that a $100,000 a year salary is not one that is fair for the company, but I would not be opposed to it! $40,000 a year is probably fair for the company, but not for me. Somewhere in between those two values is a fair salary for me.</span>
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Wessner Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 6.20 Direct labor $
monitta

Answer:

d. $13.00

Explanation:

contributon margin = selling price - variable cost

sales price: $25 per unit

<u>list of variable cost:</u>

Direct mateirals              6.20

Direct labor                     2.80

variable overhead           1.45

sales commisions            1.00

adminsitrative variable<u>   0.55  </u>

total variable cost         12.00

$25 selling price per unit - $12 variable cost per unit =

$13 contribution margin per unit

This is the amount each units "contributes" to ay the fixed cost and make a gain during the period.

6 0
2 years ago
Who creates the demand for coffee shops? Who creates the demand for coffee shop employees?
katen-ka-za [31]
Us people create the demand for the shops if there are no coffee shops around we create demand for it but also if there are too many shops and not enough people the shops create a demand for new employees
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Laurasia has identified the following goods as its market basket. Here are the prices of those goods over three years.
Zielflug [23.3K]

Answer:

  • 2015 = $94
  • 2016 = $128.50
  • 2017 = $115

Explanation:

A Market Basket is used to calculate inflation overtime by tracking the change in prices of a specific and permanent number of goods and services.

The formula for calculating the market basket is;

Cost of Market Basket_{year} = ∑(Price of good * Basket Quantity of good)

2015

Cost of Market Basket = (25 * 0.4) + (2 * 18) + ( 4 * 12)

Cost of Market Basket = 10 + 36 + 48

Cost of Market Basket = $94

2016

Cost of Market Basket = (25 * 0.5) + (2 * 22) + ( 4 * 18)

Cost of Market Basket = 12.5 + 44 + 72

Cost of Market Basket = $128.50

2017

Cost of Market Basket = (25 * 0.6) + (2 * 20) + ( 4 * 15)

Cost of Market Basket = 15 + 40 + 60

Cost of Market Basket = $115

6 0
2 years ago
Determinant Company is a​ price-taker and uses a​ target-pricing approach. Refer to the following​ information: Production volum
Maru [420]

Answer: good day!

Explanation: you’re awesome

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Macro, micro, pico, femto and umbrella are all types of what?
    14·1 answer
  • Eagle Corporation solicited bids for various parts it uses in the manufacture of jet engines. Eagle received six offers and sele
    11·1 answer
  • In 2015, an inventor dreamed up and constructed a certain new kind of widget. He kept his invention a secret. Two years later, a
    15·1 answer
  • In a given year, Jennifer earns $50,000 and spends $40,000. During the same period, Stcve earns $30,000 and spends $27,000. If J
    6·1 answer
  • If an insurance company wishes to order a consumer report on an applicant to assist in the underwriting process, and if a notice
    12·1 answer
  • Martha entered into a contract with Terry, an art dealer. According to the contract, Terry was to supply 18 th century artifacts
    12·1 answer
  • You are evaluating two different silicon wafer milling machines. The Techron I costs $276,000, has a three-year life, and has pr
    15·1 answer
  • At December​ 31, ​, Corporation has cash of ​million, accounts receivable of ​million, and​ long-term assets of million. The com
    7·1 answer
  • Exercise 6-4A Calculate inventory amounts when costs are rising (LO6-3) [The following information applies to the questions disp
    13·1 answer
  • Eduardo is currently involved in FBLA (Future Business Leaders of America). He has dreams to work on Wall Street. Assuming he wi
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!