Answer:
Pr(N < 4.2) = 0.295
Explanation:
given data
flow rate q = 300 veh/h
reaction time = 2.5 s
oncoming vehicle to stop = 1.7 s
solution
we know here that ongoing vehicle head way between successive vehicles is here greater than (1.5 + 2.5) = 4.2 second
so that driver pulling out will not be in an accident
and if head way is less than 4.2 seconds then driver pulling out will be accident
here q is 300 vehicles/hour,
then λ= 0.0833 vehicles/second
than probability will be
Pr(N < 4.2) = 1 -
................ 1
put here value
Pr(N < 4.2) = 1 - 
Pr(N < 4.2) = 0.295
Probability assigned:|
x 30 60 120 180
P(x) .10 .40 .40 .10
Answer:
Jane
Price of Groupon for a revenue of $300 is:
$3
Explanation:
a) Data and Calculations:
Expected Sales volume:
Number of Tubes x 30 60 120 180
Probability P(x) .10 .40 .40 .10
Expected values 3 24 48 18
Total = 93 tubes
Groupon price = $300/93 = $3.23
b) Jane's price for each Groupon will be the rent revenue per day divided by the expected number of tubes to rent daily. The expected number of tubes is derived by multiplying each expected number of tubes by its probability and then summing up the results.
Answer:
a. The single line
Explanation:
Since in the question it is mentioned that a process is designed of nine minutes in which the decision is taken for using a single machine with eight workers or eight separate individual worker cell should be used. Also the eight individual operator sells performs the same assembly task
Based on the above information,
The single line would generated the high output there is a high chance of variability that results in generating less output as compared with the single line
Answer:
The large application should be produced first by management in order to incorporate short run profit maximizing strategy.
Explanation:
In order to maximize profit in the short run by management, we need to calculate the unit profit per machine hour for each appliances. Using the following formulae, as shown below:
Unit Profit / Machine-hours per unit = Unit Profit per Machine hour
<u>Small Application</u>
40 / 20 = $2 per machine hour
<u>Medium Application</u>
115 / 40 = $2.875 per machine hour
<u>Large Application</u>
340 / 100 = $3.4 per machine hour
As per the above calculation the large application gives the highest profit per machine hour so should be produced first. Afterwards if any machine hour is left then medium application should be produced second and finally, small application third.
<span>Checking the upholstery is not one of the important pre-trip tasks. This is not something that will affect anything other than the passenger comfort during the trip. Making sure that one has enough gas and other fluids in the car is much more important to the overall trip.</span>