Answer:
84%
Step-by-step explanation:
The probability of Thomas bumping into her at school is 80%, so the probability of not bumping into her is 100% - 80% = 20%.
If he doesn't bump into her (20% chance), he will call her, and the probability of asking her in this case is 60%, so the final probability of asking her in this case is:

If he bumps into her (80% chance), the probability of asking her is 90%, so the final probability of asking her in this case is:

To find the probability of Thomas inviting Madeline to the party, we just have to sum the probabilities we found above:


Answer:
A = 250(1 + 0.016)^0.75.
Step-by-step explanation:
9 months = 0.75 years
So A = 250(1 + 0.016)^0.75.
A DOT plot is not the best option as dots cannot represent the above data. It is represented in decimals and cannot be given in dots. The best way to measure the above data is to record it in bar graph or double bar graph. Pls mark BRAINLIEST as you told!.