Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
The answer is C report the symptom to her manager
<span>The ending equity is $315,000
This is just a matter of adding income and subtracting withdraws. So let's do it.
"Cragmont has beginning equity of $277,000,"
x = $277000
"net income of $63,000"
x = $277000 + $63000 = $340000
"withdrawals of $25,000"
x = $340000 - $25000 = $315000</span>
Answer:4
Explanation:The total in 4 months would equal 360
Answer:
CAPM = 12.30%
Dividend Growth Model= 10.32%
Explanation:
According to the capital asset price model: Expected rate of return = risk free + beta x (market premium)
5% + (0.73 x 10%) = 12.30%
according to the constant dividend growth model
price = d1 / (r - g)
d1 = next dividend to be paid
r = cost of equity
g = growth rate
$35 = $1.6 x (1.055) / (r - 0.055)
r = 1.688 / 35 + 0.055 = 0.1032 = 10.32%