Answer:
Present value deposit today = 216,886 (Approx)
Explanation:
Given:
Number of year (n) = 16 years x 4 quarter = 64
Rate of interest (r) = 1.6% = 0.016 / 4 = 0.004
Future value = $280,000
Present value = ?
Computation of present value deposit today:

Present value deposit today = 216,886 (Approx)
Answer:
E)
Explanation:
It was prepared for this because Starbucks tracked, as part of its ongoing environmental scanning activities, the percentage of households with single-cup brewers. The data that they managed to gather through this study allowed them to quickly determine that there was a large percentage of households with single-cup brewers and therefore the customer base was there. Having a large customer base would drastically increase their chances of obtaining massive profits by simply providing the necessary product to those households, which they plan to do with this partnership.
Answer:
I would rather sign a contract with talent for a relatively short period say 5 months where I would pay $5000 per month or I would increase the amount paid for the painting to $10000 or $15000
Explanation:
A huge momentarily reward can blind long term gain and during this period.
Answer:
How does Cobley connect the ideas of brands and force? ... He connects them by saying that the more weight the brand has the more effort it takes to change or move that brand.
Explanation: