Answer:
1)They would prefer to make shorts as contribution margin per unit is higher for shorts
Explanation:
Step 1. Given information.
- Sales price shirts is $24
- Variable costs shirts is $10
- Variable costs shorts $17
Step 2. Formulas needed to solve the exercise
Contribution margin = sales price - variable cost
Step 3. Calculation.
Contribution margin shirts = 24 - 10 = 14
Contribution margin shorts = 32 - 17 = 15
Step 4. Solution.
<h2>
Contribution margin shorts > Contribution margin shirts</h2>
I looked up the question, since this one is incomplete. I've attached an image of the correct chart. Elvis' marginal benefit of the fourth sandwich is his total benefit of eating 4 sandwich minus his total benefit from eating 3 sandwiches.
Looking at the chart, we see that this gives us 81-75 = 6.
Therefore, the Marginal Benefit of a fourth sandwich is 6.
Answer:
Senior Manager.
Explanation:
The Senior manager has a substantial role in the company as they formulate objectives and policies of the organization. Manager's intuition, experience, instincts, and personal experience is needed to approach specific problems in a rational, logical and systematic way.
Senior managers have a responsibility towards the company ensuring that targets can be met and the company stays profitable. That is why they need to have a wide variety of skills to perform their jobs successfully.
Answer:
Increasing Inventory by 40,000 units at a cost of $15,000 per unit
The Cost of producing 40,000 units extra = $40,000 *$15,000 = $600,000,000
Conclusion: As this is an additional cost incurred by the firm by increasing inventory by 40,000 unit at $15,000 per unit, it will be term as cash outflow. The impact of the inventory change on cash flow is outflow.
Answer:
21,500
Explanation:
Given that,
Labor efficiency variance = $8,000 F
Standard Rate = $8 per hour
Standards for direct labor for a product = 2.5 hours
Labor efficiency variance = (Standard Hour for actual output - Actual Hour) × Standard Rate
$8,000 = [(9,000 × 2.5) - Actual Hour] × $8 per hour
1,000 = 22,500 - Actual Hour
Actual hour = 22,500 - 1,000
= 21,500
Therefore, the actual number of hours worked during the past period was 21,500.