Answer:
$47,100
Explanation:
The amount to be invested is not more than 30 % of $157,000
=30% x $157,000
=30/100 x $157,000
=0.3 x $157,000
=$47,100
Answer:
The correct answer is then it has required reserves of $110 and holds excess reserves of $190.
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows:
Total deposit = $1,000 + $100 = $1,100
So, we can calculate the total reserve required by using following formula:
Total reserve required = 10% × Total deposit
= 10% × $1,100 = $110
And Previous excess = $100
Current access = $90
So, Excess reserve = Previous excess + Current access
= $100 + $90
= $190
Answer:
Future value= $151,018.51
Explanation:
Future value of money measures how much a present amount of money will be in the future at a given interest rate.
The interest gained on money shows the time value of money. One dollar today is less than one dollar in one year's time
The formula for future value is
Future value = Present value * (1 + rate)^time
As we have two periods in this case (10 years and 20 years)
Future value = Present value * {(1 + rate1)^time1} * {(1 + rate2)^time2}
Future value = 12,500 * {(1 + 0.07)^10} * {(1 + 0.095)^20}
Future value= $151,018.51
Answer:
The adjusted bank and book balance is shown below:-
Explanation:
The computation of the adjusted bank and book balance is given below:-
Bank statement balance Book balance
Opening balance $26,960 $26,620
Add: Transit Deposit $3,000 Earned Interest $150
Less: Outstanding check 4000 Error on check $810
($4,900 - $4,090)
Adjusted Balance $25,960 $25,960
Answer: Blast would debit the product warranty expense with $3,250
Explanation: The cost of repair under warranty is 10% of salea price. The sales price per unit is $50 of which 650 CDs were sold.
Therefore the product warranty expense will be (10% * ($50 * 650 CDs)) = $3,250.