Answer:
Required Asset to increase sales by 16% is $480,000
Increased liability percentage is $64,000
Added to retained earnings $319,000
Explanation:
Answer: Yes, they could save about $5 less per month and still have enough money.
Explanation: Arthur is 10 years old. Tuition for one year at a public two-year college is $3,125. In 8 years, tuition is expected to increase 32%. Arthur’s family plans to save for his college costs for 5 years. If the family saves $75 per month, will there be enough money to pay for the expected cost of one year at the college when he is 18?
Yes they could save $75 and still have enough money to pay for one year at the college when he is 18.
Workings=
12( months) x 5 (years)= 60 months
If the family save $75 monthly for 5 years
$75 x 60 (months)= $4500
At the end of the family 5 years savings, they would be having a total of $4500 which would be more than enough to pay for the expected cost of one year at the college when he is 18.
Answer:
The impact of spending $50,000 on the research and development for a new drug to to cure liver damage will increase the expenses of the Morgan Pharmaceutical in the years financial statements.
Explanation:
Morgan pharmaceutical is pending $50,000 on he research and development of new drug which can cure the liver damage, from this spending company is expecting that after they have successfully created new drug it will lead to the increase in sales , which will ultimately lead to increase in profits , which then would totally recover the initial cost incurred on research and development but until then these expenses would be shown in the current years financial statement as expenses, and thus would increase the total expenses of the company.
Answer:
Total material price variance= $380 favorable
Explanation:
Giving the following information:
Material A:
Purchase= 1,000 units
Purchase price= $2.1
Standard price= $2
Material B:
Purchase= 2,400 units
Purchase price= $2.8
Standard price= $3
<u>To calculate the total material price variance, we need to use the following formula on each material:</u>
<u></u>
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
<u>Material A:</u>
Direct material price variance= (2 -2.1)*1,000
Direct material price variance= $100 unfavorable
<u>Material B:</u>
Direct material price variance= (3 - 2.8)*2,400
Direct material price variance= $480 favorable
Total material price variance= -100 + 480
Total material price variance= $380 favorable
<span>If the gambler does not pay the marker when he has finished gambling, the marker is outstanding and the casino may later submit the marker, like a check, to the gambler's bank for payment.
So no</span>