Answer:
4
Step-by-step explanation:
9×3=27
2×7=14
1×4=4
nice logic
Let X = be the amount the amount that new customer will have to pay
X = 0.8P + 100
Given that the television is $1500, the discounted price is $1200. But the customer will have to pay the membership of $100.
Therefore the total amount is $1300.
Complete Question: Check the file attached to this document to see the complete question
Answer:
P(X < 7) = 0.76
Step-by-step explanation:
Counting properly from the diagram attached to the question,
number of trials it took her to make less than 7 shots(i.e. 0 to 6 shots) = 38
The total number of trials she made = 50
Probability that it takes fewer than 7 shots to get her first successful shot, P(X < 7) = (number of trials it took to make less than 7 shots)/(Total number of trials)
P(X < 7) = 38/50
P(X < 7) = 0.76
Answer:
The probability that all three have type B+ blood is 0.001728
Step-by-step explanation:
For each person, there are only two possible outcomes. Either they have type B+ blood, or they do not. The probability of a person having type B+ blood is independent of any other person. So we use the binomial probability distribution to solve this question.
Binomial probability distribution
The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

In which
is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

And p is the probability of X happening.
The probability that a person in the United States has type B+ blood is 12%.
This means that 
Three unrelated people in the United States are selected at random.
This means that 
Find the probability that all three have type B+ blood.
This is P(X = 3).


The probability that all three have type B+ blood is 0.001728
Answer:
The answer is correct
Step-by-step explanation: