Answer:
YTM = 3.094%
Explanation:
If you can't calculate the YTM using excel or a financial calcualtor, you can do it by hand using the approximation formula:
<h2>

</h2>
C = interest payment = 1,000 x 6%/2 = 30
F = face value = 1,000
P = 985,63
n = payment periods = 10 years x 2 payment per year
<h2>

</h2>
YTM = 3.094%
Notice, this YTM is an approximation
Answer:
Since elasticity is 6.4, a positive figure,it is normal good and the fact that it is greater than one means it is elastic,hence option A is correct
Explanation:
The formula for income elasticity of demand is given as:
/(new quantity-old quantity)//(old price+new price)/2)/(New income-Old income)/(old income+new income)/2)
New income=$33,000
Old income=$31,900
New quantity =5 times
Old quantity=3 times
Hence=(5-3)/(3+5)/2)/(33500-31900)/(31900+33500)/2)
Elasticity=6.45
Answer:
Rachel has displayed the explicit concept of CSR
Explanation:
The corporate sector has a duty towards its very own business, investors as well as towards the society. Subsequently, every corporate unit must have a duty regarding the upliftment of society which is comprehensively considered as Corporate Social Responsibility (CSR).
The social duty of a business demonstrates standards and commitments by the corporate leadership to take proper activities which can ensure and improve the welfare of society alongside securing business interest.
Corporate social responsibility has been accepted more and more in the recent past. This is because the actions of the corporate sector most of the time cause negative effects to the society, therefor taking up this responsibility towards the society aims at giving back to the society while at the same time achieving their business goals.
The CSR can be divided two two main concepts; implicit and explicit Corporate social responsibility (CSR). Explicit CSR alludes to corporate rules and arrangements that accept and accountability in the interest of society. They regularly comprise of deliberate projects by companies to combine social and business worth and address issues viewed as being part of their social obligation. An example is a move by various corporations to provide relief aid to the victims of hurricane Katrina in 2005. On the other hand, implicit CSR refers to the role of corporations in the formal and informal institution for the benefit of the society. It usually comprises of qualities, standards and rules which bring about obligatory and standard prerequisites that need to be addressed by the organizations.
A major key difference between implicit and explicit CSR is that implicit CSR is usually thought of as a mandatory and involuntary exercise as a reaction to it's environment, while explicit CSR is often seen as a deliberate and voluntary exercise. In our case, Rachel displayed the explicit concept of CSR since the intent was deliberate and voluntary towards the benefit of the society while at the same time improving the image of the company in the mind of the loyal customers.
Answer and Explanation:
The Journal entry is shown below:-
Amount should be capitalized for new vehicle = Cost + Painting and new logo cost + Deluxe Roof rack and trailer hitch
= $15,600 + $6,600 + $2,900
= $25,100
We took the cost of painting and deluxe roof and trailer hitch costs into account as they are supposed to increase the vehicle's future benefits.
Depreciation = (Cost - Salvage Value) ÷ Number of Years
= ($25,100 - $6,300) ÷ 5
= $3,760 per year
In the year 2022 vehicle is used only for 6 months (July to Dec), depreciation expense for the year ended December 31, 2022 is
= $3,760 × 6 ÷ 12
= $1,880
So, the Journal entry is
Depreciation expense Dr, $1,880
To Accumulated Depreciation $1,880
(Being depreciation provided for the year 2022 is recorded)
Therefore for recording the depreciation provided for the year 2022 we simply debited the depreciation expenses while we credited the accumulated depreciation.
Answer:
controlling, organizing, planning, and leading
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that the many plans such as controlling, organizing, planning, and leading are missing from Carol's department. Such as she mentioned Carol's department has not provided any plans to teach her how to advance in her job or even controlled that her department is running efficiently. Along with not encouraging Carol to pursue advancing in the company, it seems that her department has failed in every one of these planning categories.